Jak zmiany podatkowe wpłyną na nasze pensje? Ile zarobimy?

Martyna P.
Podatki
25.03.2022 11:44
Jak zmiany podatkowe wpłyną na nasze pensje? Ile zarobimy? źródło okładki: https://www.instagram.com/p/CbfE0h2ot7F/?utm_source=ig_embed&ig_rid=6a1545c2-3185-45ed-a56c-61a52c39

Premier Mateusz Morawiecki zaprezentował zmiany, które rząd zamierza wprowadzić w życie w związku z sytuacją za naszą wschodnią granicą. Zmiany nazywane są przez niektórych korektą luk Polskiego Ładu. Celem jest przygotowanie Polaków na wysokie koszty życia w związku z napiętą sytuacją na świecie. Wiceminister finansów Artur Soboń przygotował kolejne zmiany w systemie podatkowym. Co się zmieni? Jak zmiany wpłyną na nasze pensje?

 

Co zakłada nowa reforma podatkowa?

Rząd zapowiedział nową reformę podatkową, która zakłada m.in. obniżkę PIT, ale także zmiany dla działalności gospodarczych. Reforma ma być elementem Tarczy Antyputinowskiej.

Tarcza Antyputinowska to pakiet działań, który ma zabezpieczyć Polskę i sojuszników przed skutkami kryzysu wywołanego wojną na Ukrainie.

Zmiany dotyczyć mają niekorzystnych kwestii, na których podatnicy tracili.

Głównymi zmianami reformy podatkowej jest:

  • zniesienie ulgi dla klasy średniej;
  • obniżenie stawki PIT z 17% na 12% dla podatników na skali podatkowej;
  • likwidacja ulgi dla rodziców samotnie wychowujących dzieci. Zamiast niej, rodzice zyskają podwójną kwotę wolną od podatku;
  • wyłączenie składki na ubezpieczenie zdrowotne z podstawy opodatkowania dla podatników na podatku liniowym, ryczałcie i karcie podatkowej.

Co zostaje bez zmian?

  • Bez zmian pozostaje kwota wolna od podatku –będzie do nadal 30 tysięcy złotych;
  • Nadal będzie obowiązywała taka sama wysokość drugiego progu podatkowego, czyli 120 tysięcy złotych.

 

Jak reforma podatkowa wpłynie na kieszenie Polaków?

W związku z ogłoszonymi zmianami Eksperci z Grant Thornton opublikowali na Twitterze zestawienie, które prezentuje pensje netto wyliczane na podstawie Polskiego Ładu w stosunku do wypłat wyliczonych zgodnie z nową reformą.

Specjaliści podkreślają, że największa korzyść dotyczyć będzie osób, których dochody zbliżają się lub przekraczają drugi próg podatkowy, czyli 120 000 złotych. W tym przypadku „cały dochód mieszczący się w tym progu będzie opodatkowany według stawki 12 proc., a więc o 5 pp. mniej”.

Eksperci informują również, że obniżka stawki podatku z 17% do 12% oznacza, że osoby na skali podatkowej zapłacą niższe podatki. Oznacza to w praktyce wyższą wypłatę na rękę.

Specjaliści z Grant Thornton pokreślili, że uchylenie ulgi dla klasy średniej spowoduje proporcjonalne rozłożenie korzyści.

Eksperci wyjaśniają, że osoby, których przychód wynosi 12 500 złotych miesięcznie w stali roku zyskają 4500 złotych rocznie.

Osoby z przychodami miesięcznymi w wysokości 8 549 złotych w stali roku zyskają poniżej 500 złotych. (Jest to wyliczenie dla osób, dla których wartość ulgi dla klasy średniej byłaby największa).

PRZYKŁAD

Poniżej przedstawiamy przykład dotyczący pensji na umowie o pracę w wysokości 4500 złotych brutto miesięcznie:

  • Wynagrodzenie netto w ramach Polskiego Ładu - 3340,58 złotych
  • Wynagrodzenie netto po zapowiadanej obniżce PIT - 3397,58 złotych
  • Zysk miesięczny z obniżki PIT - 57 złotych

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną