Pomagasz innym? Pomagasz też sobie!

Patrycja

Psychologia

04.03.2022 18:46

Pomagasz innym? Pomagasz też sobie!

Nie każdy wie, że przez pomaganie innym, można pomóc też sobie. Jeśli wykazujesz się życzliwością, empatią, troską o innych, to mamy wspaniałą wiadomość. To przyniesie Ci wiele korzyści!

Ogromna fala pomocy płynie na Ukrainę

W związku z brutalną inwazją Rosji na Ukrainę, w stronę wschodniej granicy z naszego kraju, płynie ogromna fala pomocy. Tysiące Polaków solidaryzują się z ukraińskimi sąsiadami i przyjaciółmi.  Każdego dnia angażują się w działania pomocowe, wolontariat, zbiorki pieniędzy, darów, zapraszają też uchodźców do swoich domów. Pomagają im w znalezieniu pracy, oferują pomoc medyczną, psychologiczną i prawną.

To niesamowite i godne podziwu, jak wiele osób bezinteresownie pomaga w potrzebie innym!

Zdjęcie Pomagasz innym? Pomagasz też sobie! #1

Wielka moc płynąca z pomagania

Z pomagania płynie wielka moc! Jej skutki odczuwają nie tylko osoby jej potrzebujące, ale także te które pomagają.

Naukowcy udowodnili, że akty życzliwości mogą mieć pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne. Z kolei altruizm poprawia zdrowie fizyczne. Jeśli wciąż zastanawiasz się, czy warto pomagać, te informacje mogą Cię do tego przekonać!

Pozytywny wpływ pomocy na psychikę

Z badań opublikowanych w czasopiśmie naukowym „Journal of Positive Psychology” w 2019 roku wynika, że angażowanie się w działania pomocowe powoduje zwiększone wydzielanie neuroprzekaźników i hormonów, powiązanych z nastrojem i dobrym samopoczuciem. Chodzi przede wszystkim o oksytocynę oraz endorfiny. Osoby, które pomagają innym czują się lepiej, mają więcej energii i sił do działania!

Pomaganie pozwala czuć się lepiej

Bezinteresowna pomoc i wsparcie innych to najlepszy sposób, aby czuć się potrzebnym. Przynosi wiele satysfakcji, poczucia spełnienia i radości. Angażowanie się w działania pomocowe sprawia, że po prostu lepiej czujemy się sami ze sobą, jesteśmy z siebie dumni i wzrasta nasze poczucie wartości.

Zdjęcie Pomagasz innym? Pomagasz też sobie! #2

Z pomagania płyną też korzyści dla zdrowia

To nie wszystko! Badacze sprawdzili, że altruizm i empatia poprawiają zdrowie fizyczne. Okazało się, że włączenie drobnych aktów dobroci do codziennej rutyny, może obniżać ciśnienie krwi, poprawiać pracę serca, a także wzmacniać odporność.

Zmieniaj świat na lepsze

Pomoc innym może sprawić, że świat stanie się lepszym miejscem. To szczególnie ważne w tym trudnym czasie, w obliczu zbrojnego konfliktu na Wschodzie.