Prezydent USA przemówi w polskim sejmie. To drugie takie Zgromadzenie Narodowe w historii

Agnieszka

Newsy

08.03.2022 9:22

Prezydent USA przemówi w polskim sejmie. To drugie takie Zgromadzenie Narodowe w historii źródło okładki: https://www.instagram.com/p/CZ7JrRQurND/

 Prezydent Andrzej Duda zawnioskował o zwołanie Zgromadzenia Narodowego. Wczoraj wieczorem przedstawiono jego szczegóły. Będzie ono miało miejsce już w piątek w polskim Sejmie. Pojawi się na nim osobiście przewodniczący NATO Jens Stoltenberg, natomiast prezydent USA Joe Biden przemówi do polityków za pomocą łącza internetowego.

 

 

Późnym wieczorem w poniedziałek podczas zebrania Prezydium Sejmu umówiono szczegóły Zgromadzenia Narodowego, o które wnioskował Andrzej Duda. Warto bowiem wiedzieć, że w określonych przypadkach w Konstytucji Sejm i Senat, obradując wspólnie pod przewodnictwem Marszałka Sejmu lub w jego zastępstwie Marszałka Senatu, działają jako Zgromadzenie Narodowe.

Zdecydowano, że odbędzie się ono w piątek o godzinie 16:00 w przededniu 23. rocznicy wstąpienia Polski do NATO. 

Zgromadzenie Narodowe to organ konstytucyjny. Podczas Zgromadzenia Narodowego w obradach biorą udział zarówno posłowie (460), jak i senatorowie (100). W tym przypadku oprócz posłów i senatorów pojawią się jeszcze inne ważne osoby. 

W Zgromadzeniu Narodowym weźmie udział przewodniczący NATO Jens Stoltenberg oraz prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden, który połączy się z Sejmem online. 

- Zgromadzenie Narodowe odbędzie się w piątek o godz. 16 z udziałem szefa NATO Jensa Stoltenberga i wystąpieniem prezydenta USA Joe Bidena - poinformował wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty z Lewicy. Wiadomo też, że podczas połączonych obrad Sejmu i Senatu prezydent RP Andrzej Duda wygłosi orędzie.

To druga taka sytuacja w historii

Prezydent USA przemawiający w polskim Sejmie to rzadkość. Pojawienie się w Sejmie prezydenta Stanów Zjednoczonych (nawet online) to drugie takie wydarzenie w historii naszego kraju.

Pierwsze miało miejsce w 1994 roku, gdy w polskim Sejmie pojawił się i przemawiał Bill Clinton. Miało to miejsce 5 lat przed wstąpieniem Polski do sojuszu NATO. 0