Nadżerka szyjki macicy - jak postaje i jak ją leczyć?

Patrycja

Zdrowie

06.03.2022 14:51

Nadżerka szyjki macicy - jak postaje i jak ją leczyć?

Dotyczy aż co czwartej Polki i zwykle nie powoduje przykrych objawów. Ten problem może, ale wcale nie musi być groźny. Dowiedz się, czym jest nadżerka i kiedy wymaga leczenia.

To dotyczy co czwartej kobiety

Problem ten dotyczy nawet co czwartej kobiety. W większości kobiet aktywnych seksualnie w wieku 25–35 lat. Częstość jej występowania maleje wraz z wiekiem.

Nadżerka zwykle jest wykrywana przypadkowo, w czasie rutynowych badań ginekologicznych. Może, ale nie musi być groźna, jednak zawsze wymaga obserwacji ginekologa. Nieleczona i zaniedbana nadżerka może stać się dużym zagrożeniem, a nawet być przyczyną raka szyjki macicy.

Zdjęcie Nadżerka szyjki macicy- kiedy wymaga leczenia? #1

Czym jest nadżerka?  

Nadżerka jest ubytkiem w błonie śluzowej macicy. Przybiera postać małej ranki o nierównej, brodawkowatej powierzchni. Powstaje w śluzówce, która wyścieła szyjkę macicy od strony pochwy.

Nadżerka prawdziwa czy rzekoma?

Nadżerka rzekoma to czerwony obszar, który jest silnie ukrwiony. Spotykana jest u kobiet w wieku rozrodczym, może pojawiać się przez hormony, głównie podwyższony poziom estrogenów. Nie są z nią związane żadne dolegliwości i nie powinna stanowić powodów do niepokoju.

Nadżerka prawdziwa odznacza się rzeczywistym ubytkiem nabłonka o nierównej powierzchni. Jej przyczynami mogą być stany zapalne lub podrażnienia mechaniczne. Może być to stan, który poprzedza raka szyjki macicy. W przypadku wykrycia nadżerki prawdziwej, konieczna jest dalsza diagnostyka.

Jakie są objawy nadżerki?

W większości przypadków nadżerka nie powoduje żadnych objawów. Czasem mogą pojawić się niespecyficzne dolegliwości:

  • zwiększona wydzielina z dróg rodnych o białym lub żółtym kolorze,
  • nawracające stany zapalne,
  • plamienie między miesiączkami,
  • ból w podbrzuszu lub okolicy krzyżowo-lędźwiowej kręgosłupa,
  • krwawienie po stosunku seksualnym,
  • ból w czasie stosunku.

Zdjęcie Nadżerka szyjki macicy- kiedy wymaga leczenia? #2

Czy nadżerka wymaga leczenia?

Według ginekologów w zdecydowanej większości przypadków nadżerka nie wymaga leczenia. Zazwyczaj to stan zupełnie niegroźny, jednak konieczne jest jego dalsze monitorowanie. Wszystko przez to, że zaniedbana nadżerka może stać się przyczyną raka szyki macicy.

Przy wstępowaniu nadżerki konieczna jest obserwacja oraz regularne badania ginekologiczne. Zmiana jest widoczna w czasie podstawowego badania ginekologicznego. Ginekolog potwierdza  diagnozę, wykonując cytologię. Czasem może skierować pacjentkę na kolposkopię, czyli obserwację szyjki przy pomocy specjalnego wziernika.