Marzec to najgorszy miesiąc dla alergików! Sprawdź, jak się przygotować!

Patrycja
Zdrowie
03.03.2022 15:48
Marzec to najgorszy miesiąc dla alergików! Sprawdź, jak się przygotować!

Przed nami marzec, miesiąc w którym cała natura budzi się do życia z zimowego letargu. Zaczyna się wiosna, a kwiaty, trawy i drzewa zaczynają kwitnąć. To także najgorszy miesiąc dla wielu alergików! Muszą zmagać się nieprzyjemnymi dolegliwościami i uporczywymi objawami. Sprawdź, jak się na to przygotować!

Zdjęcie Marzec to najgorszy miesiąc dla alergików! Sprawdź, jak się przygotować! #1

Marzec to najgorszy miesiąc dla alergików!

Już w marcu wiele osób zaczyna odczuwać nieprzyjemne dolegliwości i uporczywe objawy wiosennej alergii.

Jest ona wywołana uczuleniem na pyłki kwiatów, traw lub drzew. Charakteryzuje się wieloma objawami takimi jak: nieżyt nosa, katar, kichanie, kaszel, zaczerwienienie, swędzenie i łzawienie oczu oraz zmiany skórne, jak wysypka, pokrzywka, a także obrzęki czy duszności.

Jak poradzić sobie z wiosenną alergią?

Alergie mogą uprzykrzyć wiosenne dni, dlatego warto dowiedzieć się w jaki sposób łagodzić ich objawy i z nimi walczyć.

Unikaj alergenów

Najskuteczniejszym sposobem pozbycia się alergii, jest unikanie czynników, które ją wywołują. Niestety nie zawsze jest to możliwe. Nie możemy całkowicie uniknąć kontaktu z pyłkami roślin, które szybko rozprzestrzeniają się na duże odległości, ale możemy ograniczyć kontakt z nimi.

Stosuj się do tych zasad, gdy wychodzisz na zewnątrz

Nie przebywaj na zewnątrz, gdy stężenie pyłków jest największe. Staraj się nie wychodzić między 5:00 a 8:00 rano i między 17:00 a 19:00 wieczorem.

W okresie pylenia roślin, ogranicz spacery w słoneczne i wietrzne dni. Nie spaceruj w okolicach, gdzie koszone są trawniki lub odbywają się sianokosy. Nie otwieraj okien podczas jazdy samochodem, lepiej korzystaj z klimatyzacji.

Zabezpiecz się przed alergenami

Podczas spacerów zawsze noś ze sobą krople do oczu i nosa, zakładaj okulary przeciwsłoneczne i nakrycie głowy.

Po powrocie do domu koniecznie umyj twarz i ręce, a najlepiej weź prysznic. Warto też wyprać ubrania, aby pozbyć się zalegających na ciele i tkaninach alergenów.

Pamiętaj o lekach przeciwalergicznych

Jeśli objawy wiosennej alergii są uciążliwe i utrudniają Ci codzienne życie, stosuj leki przeciwalergiczne.

Pomocne będą leki antyhistaminowe, przeciwalergiczne krople do nosa i oczu, dostępne w aptekach. Pomogą zwalczyć nieprzyjemne symptomy, szczególnie gdy eliminacja szkodliwych czynników jest niemożliwa.

Zdjęcie Marzec to najgorszy miesiąc dla alergików! Sprawdź, jak się przygotować! #2

Skonsultuj się z alergologiem

Jednak jeśli objawy alergii mocno dają nam się we znaki i wolisz nie stosować leków na własną rękę, warto udać się do alergologa. Pomoże odpowiednio zdiagnozować rodzaj alergii, wykona testy i rozpocznie leczenie.

Odczul się

Lekarz może zalecić odczulanie. To sposób na skuteczne pozbycie się alergii. Proces odczulania polega na podawaniu szczepionki zawierającej odpowiednią dawkę alergenu, która stopniowo jest zwiększana. Dzięki temu dochodzi do oswojenia się z alergenem i utraty nadwrażliwości na niego. W ten sposób organizm uodparnia się na czynniki, które go wcześniej uczulały.

 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną