Napięta sytuacja związana z rosyjską agresją na Ukrainie wywołuje wiele stresu. Ludzie na całym świecie są poddenerwowani. Mają problemy ze snem, stres daje się we znaki. Na razie nie mamy wpływu na obecną sytuację, możemy jednak zadbać o swoje zdrowie i lepsze samopoczucie w miarę możliwości. Życie toczy się dalej dlatego postarajmy się zredukować stres i wyłączyć na chwilę burzliwe, rozbiegane myśli. Jak to zrobić? Na co zwrócić uwagę?
Jak radzić sobie ze stresem?
- Najważniejszą kwestią jest zachowanie regularności w kwestii snu, odżywiania i ruchu. Jest to banał, ale przy zachowanej równowadze na tych poziomach nasz organizm ma szansę na szybszą regenerację.
- Postaraj się unikać lub ograniczać produkty, które podwyższają poziom stresu (kofeina, nikotyna, cukry rafinowane).
2. Kawa wypłukuje z organizmu magnez, niezbędny składnik wspomagający prawidłowe działanie układu nerwowego, natomiast alkohol stymuluje wydzielanie kortyzolu i działa depresyjnie.
3. Cukier powoduje spadki energii i zmęczenie, które mogą nasilać odczuwany stres.
4. Wysiłek fizyczny wpływa również na obniżenie poziomu hormonów stresu i zwiększa tolerancję na bodźce stresowe.
5. Niska jakość snu nasila reakcje stresowe. Nadnercza wydzielają wówczas kortyzol w podobny sposób, jak w sytuacji rzeczywistego wystąpienia bodźców stresowych.
- W związku z napiętą sytuacją na Świecie i dużą ilością napływających informacji warto ograniczyć przebodźcowanie naszego umysłu. Dobrym rozwiązaniem jest postanowienie, że oglądanie serwisów informacyjnych odbywać się będzie 2/3 razy dziennie w konkretnych przedziałach czasowych. Częste zaglądanie do Internetu może wprowadzać chaos i wybijać nas z codziennego rytmu. Ciągła ekspozycja na negatywne informacje powoduje, że nasz umysł jest ciągle w trybie napięcia i gotowości, bez możliwości odpoczynku.
- Ważną kwestią jest wsłuchanie się w potrzeby swojego organizmu. Warto zastanowić się co lepiej na nas wpływa. Niektórzy w chwilach napięcia chcą być w samotności, izolują się, komunikacja z otoczeniem jest dla nich przytłaczająca i drażniąca. Inne osoby mają potrzebę ciągłego rozmawiania o problemach, dyskutowania, analizowania, rozwiewania wątpliwości. Niezależnie od metody należy pamiętać, że jest to indywidualna kwestia, należy ją dostosować do siebie.
- Należy pamiętać także o zaakceptowaniu swoich negatywnych emocji. Nie próbować ich na siłę wypierać.
- Ponadto warto zadbać o relaksację. Może być to gorąca kąpiel, spacer, zastosowanie technik relaksacyjnych, muzykoterapia. Bardzo dobrze działają regularne ćwiczenia rozciągające (szczególnie szyi i kręgosłupa).
- Ćwiczenia oddechowe– regularna medytacja oraz kontrola oddechu ma zbawienny wpływ na łagodzenie napięcia. Można w tym celu spróbować medytacji prowadzonej lub wizualizacji.