Rozpoczął się sezon grzewczy. Niestety wiele kaloryferów nie grzeje całą swoją powierzchnią. Jaka jest tego przyczyna? Czy możemy ten problem rozwiązać sami, czy konieczne będzie wezwanie fachowca?
Kaloryfer jest zimny na górze
Jeśli Twój kaloryfer nie grzeje całą powierzchnią lub wydaje odgłosy bulgotania, może być to oznaka zapowietrzenia. Zapowietrzony grzejnik jest zazwyczaj zimny na górze. Należy podotykać całą jego powierzchnię, aby zweryfikować moc i okolicę oddawania ciepła. Przyczyną zapowietrzenia jest dostanie się powietrza do wnętrza urządzenia. Problem ten możemy rozwiązać sami.
Jak odpowietrzyć kaloryfer? Instrukcja krok po kroku
- Przekręć pokrętło na „0”,
- Poczekaj, aż kaloryfer będzie całkowicie zimny,
- Podstaw naczynie po zaworem kaloryfera,
- Odkręć odpowietrznik,
- Zacznie lecieć woda. Gdy strumień wody będzie ciągły to znak, że awaria została usunięta.
- Zakręć zawór.
Kaloryfer jest zimny na dole
Jeśli Twój kaloryfer grzeje jedynie górną częścią, a dolna pozostaje zimna, może być to znak zanieczyszczenia instalacji rdzą lub kamieniem (tam zbiera się najwięcej zanieczyszczeń).
Możemy spróbować rozwiązać ten problem sami. Konieczne jest odkręcenie zaworu na maksimum i postawienie grzejnika na takiej mocy przez kilka godzin.
Jeśli metoda przepłukania okaże się nie skuteczna, konieczne będzie skorzystanie z usług hydraulika, który wykona odkamienianie.
Zakręcony zawór odpływowy
Może okazać się, że przyczyną jest zakręcony zawór odpływowy, który znajduje się w dolnej części grzejnika. Jego zadaniem jest odprowadzanie wody z grzejnika (odpowiada za cały obieg wody). Gdy zawór jest zakręcony, kaloryfer ma mniejszą temperaturę grzania. Możesz odkręcić taki zawór za pomocą klucza imbusowego po uprzednim ściągnięciu nakładki.
Problem z termostatem
Inną przyczyną może być zepsuty termostat. W tym przypadku najlepiej poprosić o pomoc fachowca.
Możemy mieć doczynienia także ze zbyt mocno wciśniętą iglicą wewnątrz termostatu. Możemy odkręcić głowicę i wysunąć iglicę na zewnątrz za pomocą kombinerek.
Kaloryfer nie grzeje w ogóle
Przyczyną niedziałającego grzejnika może być zbyt niskie ciśnienie w instalacji. Mieszkańcy bloku muszą w takim przypadku zgłosić się do zarządcy budynku (zazwyczaj problem musi rozwiązać ciepłownia). W domach jednorodzinnych możemy podnieść ciśnienie samodzielnie.