Czy ceny mięsa pójdą ostro w górę?

Patrycja
Podatki
22.02.2022 18:23
Czy ceny mięsa pójdą ostro w górę?

Inflacja w Polsce nie odpuszcza. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w styczniu wyniosła już 9,2%. W górę poszły ceny towarów, usług, paliw, a przede wszystkim żywności. Eksperci ostrzegają, że już niebawem ceny mięsa mogą wzrosnąć o 60%!

Zdjęcie Czy ceny mięsa pójdą ostro w górę? #1

Inflacja w Polsce nie zwalnia

Bardzo wysoka inflacja cenowa towarzyszy nam już od ponad pół roku. Eksperci alarmują, że tak drogo nie było od 20 lat… Główny Urząd Statystyczny informuje, że w styczniu inflacja w Polsce wyniosła rekordowe 9,2 %. Podczas, gdy w grudniu było to 8,6%, w listopadzie 7,8%, w październiku 6,8%, we  wrześniu 5,9%.

Drożeje wszystko…

To najszybszy roczny wzrost cen od listopada 2000 roku! Stale rosną ceny towarów, usług, paliw, energii i stopy procentowe. Podwyżki czekają niemal za każdym rogiem, a jedna pociąga za sobą kolejną… na dodatek wypłaty wielu Polaków spadają, przez nowe przepisy wprowadzone przez Polski Ład.

Czy ceny mięsa pójdą ostro w górę?

To nie wszystko, być może już niebawem ceny mięsa także pójdą ostro w górę. Wszystko przez to, ze od jakiegoś czasu mówi się o wprowadzeniu nowego podatku.

Wyniki badań przeprowadzonych przez naukowców z kilku uniwersytetów w Europie wskazują, że aktualnie ceny mięsa są zbyt tanie, a jednocześnie konsekwencje dla środowiska wynikające z hodowli zwierząt- zbyt wysokie.

Nowy podatek od mięsa?

Nowy podatek od mięsa miałby pokryć koszty środowiskowe, związane z konsumpcją wołowiny, baraniny, wieprzowiny i drobiu. Eksperci ostrzegają, że przez niego ceny mięsa mogą wzrosnąć nawet o 60%!

Autorzy pracy „Czy mięso jest zbyt tanie? W kierunku optymalnego opodatkowania mięsa” tłumaczą: „Nasz przegląd sugeruje, że podatek ekologiczny od mięsa w krajach o wysokich dochodach zwiększyłby jego obecną cenę detaliczną o przynajmniej 20-60 proc.”

Kiedy zostanie wprowadzony nowy podatek?

Statystyczny Polak zjada około 70 kg mięsa rocznie, czyli dwukrotnie więcej, niż zaleca WHO. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca ograniczenie ilości spożywanego mięsa, zarówno ze względu na zdrowie, jak i postępujące zmiany klimatyczne.

Nowy podatek od mięsa i zmiany cen w Polsce nie zostaną wprowadzone zbyt szybko, jednak wydaje się, że jest to nieuniknione. Takie rozwiązanie w przyszłości zostanie wprowadzone dla wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej.

 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną