Wzrost cen w 2023 r.! Za co zapłacimy więcej?

Martyna
Newsy
01.01.2023 19:26
Wzrost cen w 2023 r.! Za co zapłacimy więcej?

Rok 2022 zostanie na długo zapamiętany przez wiele osób jako czas ogromnych wydatków. Jest to związane z ogromną inflacją, która stale rośnie. Poszczególne branże już zapowiedziały wzrost cen w bieżącym roku. Przedstawiamy listę najważniejszych podwyżek.  

2022 

Ubiegły rok można bez wątpienia nazwać rokiem drożyzny. W naszym kraju inflacja w listopadzie przekroczyła 17,5 %. Zła sytuacja na rynku jest związana m.in. ze skutkami pandemii koronawirusa. Obecny kryzys gospodarczy, w tym kryzys energetyczny poskutkował ogromnym wzrostem cen m.in. za źródła ciepła, paliwa oraz żywności.  

Niestety według specjalistów bieżący rok wcale nie będzie lepszy pod względem kosztów. Poszczególne branże zapowiedziały jakie podwyżki nastąpią.  

Za co zapłacimy więcej? 

Według ekspertów inflacja w 2023 r. może przekroczyć nawet 20%. Przewiduje się, że widoczna obniżka nastąpi dopiero od drugiego kwartału 2023 r. Należy się zatem liczyć ze wzrostem cen. Będzie to dotyczyć m.in.: 

1. Żywności - Z informacji opublikowanych przez Narodowy Bank Polski wynika, że inflacja żywności w pierwszym kwartale bieżącego roku będzie rosła w tempie 21,5 %, a następnie będzie systematycznie spadać. Ceny produktów takich jak:  

  • oleje  
  • masła 
  • mięso 
  • nabiał 
  • warzywa 

Wzrosną one gigantycznie. 

2. Zużycia energii 

Rząd w 2022 r. wprowadził kilka rozwiązań mające na celu pomoc dla osób, które będą musiały sporo zapłacić za zużycie energii. Pomimo tego gospodarstwa domowe, które zmieszczą się w limicie 2000 kWh, dostaną rachunek wyższy o 18 %.  

3. Gazu 

Rząd zamroził ceny gazu, jednak już od początku 2023 r. stawka VAT za gaz powróci do 23 %.  

4. Składek ZUS 

W tym roku nastąpi wzrost płacy minimalnej. Od lipca 2023 wyniesie ona 3 450 zł brutto. Jednak wiązać się to będzie z wyższymi składkami do ZUS. Opłata może wzrosnąć nawet o 17,1 %.   

5. Autostrad 

Wzrost będzie dotyczył kierowców ciężarówek oraz autobusów. Od 1 stycznia 2023 r. stawki wzrosną dla nich o 13,3 %.   

Takie przewidywania z pewnością nie wróżą nic dobrego. Pozostało mieć nadzieje, na jak najszybszą obniżkę inflacji w kraju.