Ulga na start jest skierowana głównie do przedsiębiorców, którzy pierwszy raz podejmują się prowadzenia działalności gospodarczej. Ulga ta jest udogodnieniem również dla osób, które po 5 latach przerwy ponownie rozpoczynają działalność. Jak zgłosić chęć skorzystania z ulgi? Z jakich składek zwalania ulga na start?
Kto może skorzystać z ulgi na start?
Na stronie rządowej czytamy, że z ulgi mogą skorzystać:
- Przedsiębiorcy, którzy podejmują działalność gospodarczą po raz pierwszy albo podejmują ją ponownie, po upływie co najmniej 60 miesięcyod dnia jej ostatniego zawieszenia lub zakończenia,
- Przedsiębiorcy, którzy są osobami fizycznymi (prowadzą jednoosobową działalność, bądź są wspólnikami spółek cywilnych),
- Przedsiębiorcy, którzy nie wykonują działalności na rzecz byłego pracodawcy.
Z jakich składek zwalania ulga? Jak długo obowiązuje?
Firmy, które dopiero rozpoczynają działalność i skorzystają z Ulgi na start, mogą obniżyć swoje koszty.
Przedsiębiorcy są zwolnieni z obowiązkowego ubezpieczenia społecznego w ramach prowadzonej działalności gospodarczej w okresie trwania ulgi.
Ulga na start zwalania z płacenia składek przez 6 pełnych miesięcy od momentu rozpoczęcia działalności. Chodzi o następujące składki:
- Składki na ubezpieczenia społeczne, czyli ubezpieczenia emerytalne, rentowe i wypadkowe,
- Składki na Fundusz Pracy,
- Składki na Fundusz Solidarnościowy.
Ważne!
Ważną informacją jest, że ulga na start nie dotyczy ubezpieczenia zdrowotnego. Przedsiębiorca ma obowiązek opłacania comiesięcznej składki zdrowotnej.
Należy podkreślić również, że w czasie trwania ulgi nieodkładane są składki na emeryturę lub rentę. Ponadto w razie choroby, czy wypadku nie zostaną wypłacone świadczenia.
Korzystając z Ulgi na start, opłacasz za siebie wyłącznie składkę zdrowotną.
Przypominamy, że od początku 2022 roku wysokość składki zdrowotnej zależy od wysokości dochodów oraz wybranej formy opodatkowania.
Szczegółowe informacje o Uldze na start znajdziecie TUTAJ