Czy po przejęciu przez ZUS wypłat świadczenia 500+ należy złożyć jakiś NOWY wniosek?

Martyna

Podatki

04.02.2022 9:39

Czy po przejęciu przez ZUS wypłat świadczenia 500+ należy złożyć jakiś NOWY wniosek?

Od 1 lutego można składać wnioski o świadczenie 500+ na nowy okres rozliczeniowy. Okazuje się, że ZUS odrzucił już kilka wniosków, które zostały niepoprawnie wypełnione. W formularzu są do wyboru dwa terminy okresu rozliczeniowego. Na co zwrócić uwagę? Podpowiadamy.

 

ZUS przejmie realizacje świadczeń na NOWY okres rozliczeniowy

Na wstępnie przypomnijmy, że wraz z nowym rokiem nadeszły zmiany związane ze świadczeniem 500+.

Obecnie wnioski można wysyłać wyłącznie drogą elektroniczną, a obsługą wypłat na nowy okres rozliczeniowy zajmie się Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), a nie gmina.

Obecnie wypłacane jest świadczenie, którego okres rozliczeniowy kończy się 31 maja 2022 roku. Świadczenie wypłacane jest jeszcze na starych zasadach, czyli przez gminy.

ZUS uruchomił nabór wniosków na NOWY okres rozliczeniowy, który rozpocznie się 1 czerwca 2022 i potrwa do 31 maja 2023 roku.

Wielu rodziców źle zinterpretowało nowe zasady i ich wnioski zostały odrzucone.

 

Zdjęcie Czy po przejęciu przez ZUS wypłat świadczenia 500+ należy złożyć jakiś NOWY wniosek? #1

Czy w związku z przejęciem przez ZUS wypłat świadczenia 500+ należy złożyć jakiś nowy wniosek?

Okazuje się, że wielu rodziców, którzy przyjmują świadczenie z gminy na OBECNY okres rozliczeniowy, złożyło wniosek do ZUS-u o ten sam okres.

WAŻNE

!!! Gdy gmina wypłaca Ci świadczenie na OBECNY okres rozliczeniowy, czyli do 31 maja 2022 roku NIE TRZEBA składać wniosku do ZUS-u o ten sam okres rozliczeniowy !!!

ZUS przyjmuje wnioski na NOWY okres rozliczeniowy, czyli od 1 czerwca 2022 do 31 maja 2023 roku.

 

Gdzie złożyć wniosek o 500 plus?

Od tego roku wniosek o 500+ można składać wyłącznie online przez Platformę PUE ZUS, portal [email protected] na stronie empatia.mpips.gov.pl lub przez bankowość elektroniczną.

 

Gdzie znajduje się decyzja o przyznaniu  świadczenia?

Informacja o przyznaniu świadczenia znajduje się na portalu PUE ZUS. Informacja o przyznaniu świadczenia przesyłana jest oddzielnie na każde dziecko.

Informacja zostanie również wysłana na adres mailowy podany we wniosku.

W przypadku odmowy przyznania świadczenia zostanie wydana decyzja, która znajdzie się na portalu PUE ZUS. Na portalu można również złożyć odwołanie.

 

Jeśli macie jakiekolwiek wątpliwości związane ze świadczeniem 500+, zachęcamy do zapoznania się ze szczegółowymi informacjami na stronie ZUS-u.

Zdjęcie Czy po przejęciu przez ZUS wypłat świadczenia 500+ należy złożyć jakiś NOWY wniosek? #2