Zasiłek chorobowy - zmiany od 2022 roku.

Katarzyna
Podatki
01.02.2022 18:41
Zasiłek chorobowy - zmiany od 2022 roku.

Od 1 stycznia 2022 roku weszły w życie zmiany dotyczące zasiłku chorobowego. Co się zmieni? Sprawdzamy!

Zdjęcie Zasiłek chorobowy - zmiany od 2022 roku. #1

Zasiłek chorobowy

Zasiłek chorobowy to świadczenie, które wypłaca pracodawca i/lub Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Uprawniony jest do niego każdy ubezpieczony, który opłaca składkę chorobową i stał się on niezdolny do pracy z powodu choroby. Mówi o tym, art. 6 ust.1 z ustawy z 25 czerwca 1996 o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Epidemia koronawirusa sprawiła, że jako niezdolność do pracy z powodu choroby należy traktować również sytuację, kiedy to osoba przebywa na kwarantannie czy izolacji,

Okresy przysługiwania zasiłku 

Zasiłek chorobowy przysługuje osobie ubezpieczonej w wymiarze 182 dni w ciągu roku. Mówi o tym art. 8 ust. 1 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Wyjątkiem od tej zasady jest sytuacja, gdy ubezpieczony jest niezdolny do pracy z powodu zachorowania na gruźlicę lub jest w ciąży. W takich wypadkach zasiłek chorobowy przysługuje przez 270 dni w roku.

Zasiłek chorobowy po ustaniu zatrudnienia

Wraz z nowym rokiem zmienia się kilka spraw dotyczących zasiłku chorobowego. Przede wszystkim ulega zmianie okres, w jakim można pobierać zasiłek chorobowy po ustaniu zatrudnienia. Obecnie jest to maksymalnie 91 dni, ale nie dotyczy to niezdolności do pracy spowodowanej ciążą lub zachorowaniem na gruźlicę. Zmianie ulega również liczenie okresów zasiłku okresy zasiłku.

Okresy zasiłkowe 

Nowelizacja ustawy powoduje, że do okresu zasiłkowego wlicza się również „okresy poprzednich niezdolności do pracy, jeżeli przerwa pomiędzy ustaniem poprzedniej a powstaniem ponownej niezdolności do pracy nie przekraczała 60 dni”. Co więcej, nie ma znaczenia czy niezdolność do pracy wywołała ta sama choroba, czy nie. Zapis o tym został bowiem usunięty z ustawy.

Zdjęcie Zasiłek chorobowy - zmiany od 2022 roku. #2

Podleganie ubezpieczeniu chorobowemu 

Jak do tej pory podleganie ubezpieczeniu chorobowemu w przypadku płatników składek zależało od tego, czy zostaną one opłacone w ustawowym terminie. Jeśli więc płatnik spóźnił się z opłaceniem składek za dany miesiąc nawet o jeden dzień, to powodowało to, że następowało przerwanie w podleganiu ubezpieczeniu chorobowemu i zasiłek nie mógł zostać wypłacony. Dopiero wystosowanie odpowiedniego pisma do ZUS i dawało możliwość wypłaty zasiłku. Od nowego roku ulega to zmianie i na podleganie ubezpieczeniu chorobowemu nie będzie miał wpływ termin zapłacenia składek. Zasiłek chorobowy będzie mógł zostać opłacony, jeśli na koncie ubezpieczonego nie będzie widniała zaległość większa niż 1% minimalnego wynagrodzenia tj. 30,10 zł. Prawo do zasiłku chorobowego będzie trwało 6 miesięcy i po tym czasie nie będzie można się już starać o jego wypłatę.

Zasiłek chorobowy za okres przebywania w szpitalu 

Zmianie ulga również wartość zasiłku chorobowego za czas przebywania w szpitalu. Jak do tej pory było to 70% podstawy wymiaru, nowelizacja ustawy powoduje jednak, że jego wysokość za pobyt w szpitalu będzie wynosić 80% podstawy wymiaru, czyli tak, jak w przypadku choroby w domu. Zmianie ulega również art. 43, który mówi o ponownym powstaniu prawa do zasiłku. Jak do tej pory podstawy do zasiłku nie zmieniało się, jeśli przerwa między zasiłkami nie była dłuższa niż 3 miesiące. Teraz okres ten ulega zmianie oraz skróceniu i będzie trwał tylko miesiąc kalendarzowy.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną