Nowe zasady ulgi dla klasy średniej! Mateusz Morawiecki ogłasza zamiany.

Martyna

Podatki

22.01.2022 10:55

Nowe zasady ulgi dla klasy średniej! Mateusz Morawiecki ogłasza zamiany.

Wprowadzone zasady Polskiego Ładu wywołały spore zamieszanie. W przepisach jest wiele niejasnych kwestii, wielu Polaków twierdzi, że dużo straci na wprowadzonych zmianach.

W związku ze sporym rozczarowaniem podczas piątkowej konferencji prasowej Mateusz Morawiecki zapowiedział rozszerzenie beneficjentów Polskiego Ładu. Premier powiedział, że zażądał od Resortu Finansów wprowadzenia szybkich korekt, które mają być korzystna dla podatników.

 

 

Rozciągnięcie ulgi dla klasy średniej

Premier zapowiedział rozszerzenie ulgi dla klasy średniej dla kolejnych grup podatników.

Rozciągnięcie ulgi dotyczyć będzie wszystkich emerytów i rencistów, zleceniobiorców, samotnych rodziców.

Rodzice samotnie wychowujący dzieci dostaną bowiem pełen zwrot ulgi, bez względu na wysokość zapłaconego podatku.

"Rodzice tacy dostaną pełen zwrot ulgi, czyli 1,5 tys. zł bez względu na to, ile podatku zapłacili" – mówił premier.

Ulga zostanie rozciągnięta dla emerytów i rencistów, którzy utrzymują do 12,8 tysięcy złotych miesięcznie. Otrzymujący świadczeń w wysokości od ok. 4920 zł do 12,8 tys. zł na Polskim Ładzie już nie stracą.

„Podobnie będzie ze zleceniobiorcami, ale także na przykład z nauczycielami akademickimi, którzy mają wysokie koszty uzyskania przychodu – do pensji 12,8 tys. zł nie będzie straty. Każdy, kto tyle zarabia, zyska lub nie straci” – tłumaczył Mateusz Morawiecki.

Wprowadzone będą również wyrównania dla organizacji pożytku publicznego, czy dodatkowe wsparcie dla osób z niepełnosprawnościami.

Firmy zatrudniające osoby z niepełnosprawnościami mają otrzymać dodatkowe środki z PFRON. Według KPRM pozwoli to na ochronę ponad 900 pracodawców, którzy zatrudniają 100 tys. osób z niepełnosprawnościami.

Strat uniknąć mają także organizację użytku publicznego dzięki wyrównaniu ewentualnych strat. W 2022 OPP otrzymają środki z 1% według starych zasad, czyli na podstawie rozliczenia podatku za 2021 roku.

 

 

Polacy zyskają bądź nie stracą

 

Mateusz Morawiecki podkreślał, że Polacy, których łączne wynagrodzenie sięga do 12 800 złotych brutto zyskają, bądź nie stracą na Polskim Ładzie. Dotyczy to osób rozliczających się za pomocą PIT-37.

Mateusz Morawiecki zadeklarował, że jeśli ktokolwiek zarabiający do 12 tys. 800 zł brutto miesięcznie straci na Polskim Ładzie, będzie mógł rozliczyć się na zasadach z 2021 roku.

„Jeżeli się okaże, że 2022 r. w jakikolwiek sposób o jedną złotówkę pogorszył status podatkowy kogokolwiek w Polsce, jakiejkolwiek osoby, to będzie można otrzymać ten zwrot" - powiedział na konferencji szef rządu.