Kolejne ważne zmiany w podatkach! Rząd wycofuje się z części Polskiego Ładu

Agnieszka

Newsy

25.03.2022 8:30

Kolejne ważne zmiany w podatkach! Rząd wycofuje się z części Polskiego Ładu

 Ministerstwo Finansów przygotowało listę zmian, jakie zajdą w podatkach. Koniec z ulgą dla klasy średniej, przywrócenie możliwości wspólnego rozliczania się rodziców samotnie wychowujących dziecko oraz obniżenie stawki PIT to tylko niektóre z czekających nas zmian.

Zdjęcie Kolejne ważne zmiany w podatkach! Rząd wycofuje się z części Polskiego Ładu #1

Obniżka PIT

Od 1 lipca w życie ma wejść obniżka najniższej stawki PIT. Obecnie wynosi ona 17 procent dla osób zarabiających powyżej 30 tysięcy zł rocznie i 32 procent dla osób zarabiających powyżej 120 tysięcy złotych rocznie.

Od 1 lipca najniższa stawka PIT ma zostać obniżona do 12 procent. Stawka wyższa (32%) pozostanie bez zmian.

Koniec ulgi dla klasy średniej z jednym wyjątkiem

Obecnie osoby, które rozliczają się na zasadach ogólnych mogą liczyć na tak zwaną ulgę dla klasy średniej. Od 1 lipca, ze względu na duże skomplikowanie tego przepisu, ulga dla klasy średniej przestanie obowiązywać.

Wyjątkiem będzie jednak sytuacja, gdy ze względu na zbiegi różnych tytułów podatkowych przy rozliczeniu rocznym za 2022 roku okaże się, że stosowanie ulgi dla klasy średniej dla danego podatnika ma być bardziej korzystna. Wówczas ulga będzie stosowana dla dochodów uzyskanych w roku bieżącym.

Zmiana limitu zarobków dziecka

 Obecnie limit zarobków dziecka, powyżej którego rodzice nie mogą  stosowania ulgi na dzieci, wynosi 3089 zł. Od 1 lipca limit zarobków dziecka ma wzrosnąć. Zostanie on podniesiony do kwoty równej 12-krotności renty socjalnej (16 061,28 zł). 

Wspólne rozliczanie z dzieckiem

Wraca także wspólne rozliczanie się rodzica z dzieckiem. Oznacza to, że rodzic będzie mógł skorzystać podwójnie z kwoty wolnej od podatku. 

Odliczanie składki zdrowotnej od podatku

Polski Ład zabrał możliwość odliczania składki zdrowotnej od podatku. Od 1 lipca br. zasady naliczania składki zdrowotnej się nie zmienią, ale przedsiębiorcy - z wyjątkiem tych, którzy rozliczają się według skali podatkowej - uzyskają możliwość odliczenia jej części.

Przychody z kilku źródeł a kwota wolna od podatku

Od 1 lipca osoby, które pracują w kilku miejscach będą mogli korzystać z kwoty wolnej na etapie płacenia zaliczek na podatek. Po zmianach, od 1 lipca br. podatnik uzyskujący dochody z kilku źródeł będzie mógł upoważnić nawet trzech płatników (pracodawców, zleceniodawców, ZUS) do zmniejszania zaliczek na PIT - o kwotę wynosząca 3600 zł. 

Co jeszcze się zmieni?

Od 1 stycznia 2023 roku przestanie obowiązywać ulga na zabytki.

Od 1 stycznia 2023 roku przestaną obowiązywać przepisy o abolicji podatkowej.