Ceny materiałów budowlanych poszły w górę! Ile podrożały?

Katarzyna

Dom

18.01.2022 19:04

Ceny materiałów budowlanych poszły w górę! Ile podrożały?

Gołym okiem widać, że ceny materiałów budowlanych poszły w górę. Ile wynosi wzrost? Sprawdzamy!

Zdjęcie Ceny materiałów budowlanych poszły w górę! Ile podrożały? #1

Wzrost cen 

Epidemia koronawirusa oraz inflacja sprawiają, że znacząca część grup produktów podrożała. Ceny poszły w górę, przez co za np. 100 zł możemy kupić coraz mniej produktów. Ceny w sklepach, na stacjach benzynowych czy w marketach budowlanych już nie są niskie jak rok temu. Prezes NPB poinformował, że styczniu będziemy mieli najwyższy poziom inflacji, który może wynieść nawet 7%, jednak w kolejnych miesiącach zacznie ona sukcesywnie spadać.

Wyższe ceny za materiały budowlane 

Osoby, które zdecydowały się na wybudowanie, remont czy wykończenie domu lub mieszkania mają teraz nie lada problem. Z jednej strony znalezienie dobrego i taniego fachowca graniczy z cudem. Z drugiej natomiast ceny materiałów tak poszły w górę, że remont czy budowana na pewno nie zmieści się w planowanym wcześniej budżecie. To natomiast może sprawić, że remont będzie trwał dłużej, niż wcześniej zakładano.

Zdjęcie Ceny materiałów budowlanych poszły w górę! Ile podrożały? #2

Raport PSB Handel

Grupa PSB Handel postanowiła pochylić się nad problemem mocno rosnących cen materiałów budowlanych i stworzyła raport, z którego wynika, że ceny owych materiałów wzrosły aż o 24% w stosunku grudnia tego roku do grudnia 2020. Biorąc pod uwagę cały rok 2020 i 2021 to średnio wzrost cen wyniósł 12%.Według dostępnych danych niektóre produkty budowlane poszły znacząco w górę. Płyty OSB na przykład zdrożały aż o 63%, rynny i dachy o 24%, a materiały potrzebne do postawienia ściany czy kominka o 23%. Aż o 19% zdrożały też materiały związane z ogrzewaniem, a 17% wzrost cen odnotowano w dziale izolacji wodochronnych.

Zdjęcie Ceny materiałów budowlanych poszły w górę! Ile podrożały? #3

Droższe usługi wykończeniowe 

Zdrożały również nie tylko materiały potrzebne do wykończenia domu, ale również usługi z tym związane. Za prace stolarskie trzeba zapłacić już o 16% więcej, inne prace wykończeniowe również podrożały aż o 14%, podobnie jak narzędzia potrzebne do remontu. Produkty z działu łazienkowego czy kuchennego również wzrosły o około 14%. Nie o wiele mniej, bo o 13% zdrożało oświetlenie. Wyposażenie domu w sprzęty AGD również będzie kosztowało więcej o około 13%. Za lakiery czy farby również zapłacimy więcej o 10%. Remont domu staje się więc teraz bardzo kosztownym przedsięwzięciem.