Jak zarejestrować samochód online?

Katarzyna

Styl życia

19.01.2022 22:04

Jak zarejestrować samochód online?

Przed pierwszą przejażdżką nowym samochodem należy zarejestrować go w urzędzie. Podpowiadamy, jak można to zrobić przez Internet!

Zdjęcie Jak zarejestrować samochód online? #1

Rejestracja samochodu 

Po zakupie samochodu a przed wyjechaniem na drogę należy samochód zarejestrować w urzędzie. Nie zależnie czy kupujemy nowe auto, czy używane to krok ten należy wykonać. Rejestracji samochodu dokonuje się, aby przypisać do niego właściciela lub współwłaścicieli. Rejestracji samochodu można dokonać poprzez osobistą wizytę starostwie powiatowym lub urzędzie miasta. Należy wtedy wypełnić stosowny druk i dokonać opłaty rejestracyjnej. Zarejestrować samochód można również przez Internet. Podpowiadamy, jak to zrobić!

Elektroniczna skrzynka podawcza 

Przed rozpoczęciem procesu rejestracji należy sprawdzić, czy urząd, do którego należymy, posiada elektroniczną skrzynkę podawczą systemu pojazd i kierowca. Jeśli mamy taką możliwość to należy zarejestrować się w tym systemie przez stronę Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych. Do złożenia wniosku online należy posiadać również profil zaufany, a także ważne ubezpieczenie OC, ponieważ bez tego nie można poruszać się po drogach.

Skany dokumentów 

Do rejestracji samochodu online potrzebne są również inne dokumenty, które trzeba przesłać w formie PDF lub JPEG. Dzięki temu wniosek będzie rozpatrzony bez potrzeby osobistej wizyty w urzędzie. Zeskanować należy takie dokumenty jak:

- dowód tożsamości właściciela pojazdu,

- dokument potwierdzający zakup pojazdu,

- karta pojazdu.

Zdjęcie Jak zarejestrować samochód online? #2

Opłaty za rejestrację 

Przed dokonaniem rejestracji trzeba również dokonać opłaty, tak jakby to miało miejsce w urzędzie. Przed rejestracją pojazdu należy zapłacić:

- 85 zł za dowód rejestracyjny, komplet znaków legalizacyjnych i nalepkę kontrolną na szybę pojazdu,

- 13,50 zł za pozwolenie czasowe,

- 75 zł za kartę pojazdu, jeśli jej nie posiadamy,

- 50 gr jako opłatę ewidencyjną, którą należy zapłacić osobno za wydanie dowodu rejestracyjnego, pozwolenia czasowego, tablic rejestracyjnych, karty pojazdu i nalepki kontrolnej.

Zapłacić trzeba również za tablice rejestracyjne, a kwoty różnią się w zależności od tego, do jakiego pojazdu mają być one przeznaczone:

- 80 zł – tablice samochodowe,

- 40 zł – tablice motocyklowe,

- 30 zł – tablice motorowerowe,

- 1 000 zł – tablice indywidualne.

Rejestracja samochodu krok po kroku

Gdy dokonamy już wszelkich opłat, wtedy rejestracja samochodu przez Internet jest już prosta. Poniżej znajduje się schemat, gdzie rozpisane są kolejne kroki rejestracji pojazdu online.

1) Na początek należy poprzez profil zaufany zalogować się na stronie www.gov.pl.

2) Następnie należy wybrać odpowiednie sekcje na swoim koncie obywatela. Kolejno są to „Usługi dla obywatela”, później „Kierowcy i pojazdy”, następnie „Zgłoś zbycie lub nabycie pojazdu”. Zapewne system zapyta, czy sprzedaliśmy, czy kupiliśmy pojazd.

3) Po wybraniu odpowiedniej opcji system poprosi o zapoznanie się z informacjami dotyczącymi rejestracji, które trzeba przeczytać i zaznaczyć opcję „Prześlij zgłoszenie”.

4) Następnie zostaniemy przekierowani na odpowiedni formularz rejestracyjny, gdzie należy wypełnić wszystkie informacje dotyczące samochodu oraz dołączyć skany lub zdjęcia pozostałych dokumentów.

5) Wypełniony i kompletny formularz można teraz podpisać profilem zaufanym i przesłać do działu komunikacji w urzędzie miasta lub starostwa powiatowego. Po wysłaniu formularza można pobrać UPP, czyli urzędowe poświadczenie przedłożenia.