Czy w ciąży warto się zapisać do szkoły rodzenia? Czy szkoła rodzenia jest darmowa?

Patrycja

Rodzicielstwo

10.01.2022 13:56

Czy w ciąży warto się zapisać do szkoły rodzenia? Czy szkoła rodzenia jest darmowa?

Choć szkoła rodzenia nie jest obowiązkowa to warto się do niej zapisać, żeby jak najlepiej przygotować się do porodu i opieki nad niemowlęciem. Sprawdź, co trzeba wiedzieć o szkole rodzenia i kiedy się do niej zapisać.

Czy warto zapisać się do szkoły rodzenia?

Wsparcie najbliższych w ciąży jest niezastąpione, ale często przyszła mama otrzymuje od nich sprzeczne informacje na temat porodu oraz pielęgnacji dziecka. W internecie dostępnych jest tak wiele wiadomości, że ciężarna często nie wie, które z nich są prawdziwe.

Z tego powodu warto zweryfikować swoją wiedzę i właściwie przygotować się do porodu i macierzyństwa. Gdzie to najlepiej zrobić? W szkole rodzenia!

Po co jest szkoła rodzenia?

Szkoła rodzenia ma na celu przygotowanie kobiety do porodu siłami natury i połogu. Program zajęć obejmuje zagadnienia związane z przebiegiem ciąży, porodu oraz opieką nad noworodkiem i niemowlęciem.

Kiedy trzeba się do niej zapisać?

Zgodnie ze standardami opieki okołoporodowej, pacjentka powinna znaleźć się pod opieka wybranej przez siebie położnej między 21. a 26. tygodniem ciąży. W tym samym czasie warto rozpocząć kurs w szkole rodzenia. Wszystko jednak zależy od wybranej szkoły i jej zasad, ponieważ w niektórych kurs zaczyna się od 26. a nawet 30. tygodnia ciąży.

Warto pamiętać o tym, że w przypadku niektórych szkół warto wcześniej zarezerwować miejsce, ponieważ liczba uczestników zajęć bywa ograniczona.

Zdjęcie Czy w ciąży warto się zapisać do szkoły rodzenia? Czy szkoła rodzenia jest darmowa? #1

Jak często odbywają się zajęcia?

Najczęściej zajęcia odbywają się 2-3 razy w tygodniu i prowadzone są przez wykwalifikowany personel, położne i doradczynie laktacyjne. Kursy odbywają się w kameralnych grupach (10-20 osób). Warto, aby w zajęciach rodzice uczestniczyli wspólnie. Zdobyta wiedza na pewno przyda się im obojgu.

Czy szkoła rodzenia jest darmowa?

Kobiety ciężarne mają możliwość zapisania się na kursy refundowane przez NFZ lub samorządy lokalne. Często bezpłatne są także szkoły rodzenia prowadzone przy szpitalach.

Aktualnie w związku z pandemią koronawirusa odbywają się też internetowe kursy w szkołach rodzenia. Metodą e -learningu można przygotować się do porodu, nie wychodząc z domu.

Program szkoły rodzenia

Wybierając szkołę rodzenia warto zwrócić uwagę na to, żeby program obejmował nie tylko wykłady, ale też zajęcia praktyczne. Przyszła mama będzie mogła opracować plan porodu, nauczyć się technik oddychania, masażu relaksacyjnego, pozycji porodowych, metod łagodzenia bólu porodowego, zasad pielęgnacji noworodka i niemowlęcia. Szkoły często wyposażone są w niezbędne pomoce edukacyjne, jak fantom porodu czy lalki bobasy.