Kiedy odstawić smoczek u dziecka?

Patrycja
Małe dziecko
07.01.2022 20:48
Kiedy odstawić smoczek u dziecka?

Wielu rodziców zastanawia się, kiedy jest najlepszy czas na odstawienie smoczka u malucha. Jak to zrobić bez nerwów, płaczu i stresu? Poznaj najlepsze sposoby!

Zdjęcie Kiedy odstawić smoczek u malucha? #1

Pożegnanie ze smoczkiem to trudny moment dla dziecka

Pożegnanie ze smoczkiem może przysporzyć sporo trudności maluchowi. Często nie odbywa się gładko, prowadzi do wielu łez, krzyków i stresu. Jak zrobić to naturalnie i łagodnie? Kiedy jest najlepszy moment na odstawienie smoczka?

Dlaczego maluchy uwielbiają smoczki?

Smoczek stanowi zaspokojenie bardzo silnej potrzeby ssania małego dziecka. Ssanie to naturalny odruch, który zaspokaja nie tylko głód, ale przede wszystkim wiąże się z poczuciem bezpieczeństwa, ciepła i bliskości, przynosi ukojenie i spokój. Z tego powodu małe dzieci uwielbiają smoczki, szczególnie w sytuacjach, gdy są zdenerwowane, zmęczone, znudzone lub samotne.

Kiedy odstawić smoczek u malucha?

Zdania wśród rodziców na ten temat są podzielone i tak naprawdę nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. Niektórzy w ogóle nie stosują smoczków u dzieci, inni odstawiają je jak najwcześniej, a jeszcze inni w ogóle się z tym nie spieszą. Odstawienie smoczka u dziecka jest sprawą indywidualną i delikatną. U niektórych maluchów dzieje się to praktycznie od razu, a innych zajmuje nawet kilka miesięcy.

Co na ten temat mówią specjaliści?

Lekarze zalecają ograniczenie ssania we wszelkich formach w momencie, gdy pojawiły się pierwsze ząbki u dziecka. Stomatolodzy uważają, że powinno to nastąpić przed 18. miesiącem życia dziecka. Im później tym większe ryzyko wystąpienia problemów ze zgryzem, przeżuwaniem, krzywymi zębami i próchnicą.

Według logopedów zbyt długie stosowanie smoczka z czasem może także niekorzystnie wpływać na wymowę oraz naukę mowy u dziecka. Poza tym smoczek uzależnia, gdy dziecko korzysta z niego często i długo, trudno będzie go od niego odzwyczaić.

Odstawienie smoczka- jaki jest najlepszy czas?

Najodpowiedniejsza według specjalistów wydaje się data już około 6 miesiąca życia. w czasie rozszerzania diety dziecka, gdy dostarczane są mu nowe doznania smakowe i czuciowe

Lekarze uważają, że najkorzystniejsze będzie odstawienie smoczka do 12, a maksymalnie 15 miesiąca życia.

Sposoby na odstawienie smoczka

 • Jeśli zdecydujesz się na odzwyczajenie dziecka od smoczka, przygotuj się na to, że ten proces może potrwać.
 • Przede wszystkim wybierz odpowiednią porę. Nie rób tego w czasie choroby, gorszego samopoczucia, nieprzyjemnych wydarzeń, czy zmian życiowych, jak przeprowadzka lub pojawienie się młodszego rodzeństwa.
 • Może pomóc wybór wyjątkowej daty, która będzie budzić przyjemne skojarzenia u dziecka, np. urodzin, czy pierwszego dnia wakacji.
 • Zasada „im szybciej, tym lepiej” sprawdza się u niektórych dzieci. U innych nagłe rozstanie ze smoczkiem może być niezrozumiałe i spotkać się z gwałtowną reakcją, jak płacz, krzyki i histeria.
 • Z tego powodu lepiej może sprawdzić się zasada "smoczek tylko do spania".
 • Pomoże odwracanie uwagi malucha.
 • Metoda skracania smoczka może sprawdzić się w przypadku niektórych dzieci i oduczyć je ssania.
 • W tym przypadku rodzic powinien być spokojny, opanowany, ale i stanowczy. Konsekwencja podczas odstawiania smoczka jest najważniejsza.
 • Dużą pomocą będzie zastąpienie smoczka innym rodzajem uspokajacza, np. przytulanką.
 • Można zaproponować maluchowi wymianę, gdy samodzielnie odda smoczek, np. może otrzymać wymarzoną zabawkę, tak by wynagrodzić jego decyzję.
 • Warto pokazać maluchowi, że odstawienie smoczka wiąże się z dumą rodziców. Podkreślać, że dobrze zrobiło odstawiając smoczek.

 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną