Jak na paczkach papierosów. Naukowcy chcą oznaczać "śmieciowe jedzenie".

Patrycja

Zdrowie

Jan. 3, 2022, 9:39 a.m.

Jak na paczkach papierosów. Naukowcy chcą oznaczać "śmieciowe jedzenie".

Przetworzone jedzenie jest pełne tłuszczu, soli, cukru i konserwantów. Naukowcy chcą oznaczać je jak papierosy. Wszystko po to, aby ostrzegać ludzi przed szkodliwością ich spożywania.

Zdjęcie Naukowcy chcą oznaczać "śmieciowe jedzenie" jak papierosy #1

Śmieciowe jedzenie jak papierosy

Naukowcy publikujący w "BMJ Global Health" nazywają przetworzone jedzenie nowym tytoniem. Według nich te "produkty wydają się wyjątkowo smaczne i potencjalnie uzależniające, a to sprawia, że kupujący je nabawiają się złych wzorców żywieniowych”.

Z tego powodu badacze uważają, że ultraprzetworzona żywność, pełna konserwantów i ulepszaczy smaku, wymaga stosowania specjalnych oznaczeń, podobnych do tych obecnych na paczkach papierosów.

Naukowcy chcą oznaczać śmieciowe jedzenie

Na paczkach papierosów dostępnych jest wiele ostrzeżeń przed szkodliwością ich stosowania. Znajdują się na nich hasła o zgubnym wpływie nałogu, a także drastyczne zdjęcia nowotworów. Naukowcy chcą, aby takie same obrazy trafiły także na opakowania przetworzonej żywności. Według nich te produkty obecnie nie są oznaczone w wystarczającym stopniu, przez co zachęcają konsumentów do ich kupna.

Z kolei oznaczenia na paczkach papierosów w połączeniu z kampaniami informacyjnymi sprawiły, że społeczeństwo dostrzega i rozumie negatywne skutki palenia. Z tego powodu coraz więcej osób rezygnuje z tego nałogu.

Oznaczenia na przetworzonej żywności

Naukowcy uważają, że zawarte na opakowaniach przetworzonej żywności "komunikaty tekstowe i graficzne ostrzegałyby nas przed ryzykiem chorób serca, otyłości, cukrzycy, a co za tym idzie - przedwczesnej śmierci. Przedstawiałyby np. obrazy raka płuc". Wszystko po to, aby ostrzec jak największą rzeszę ludzi przed szkodliwością spożywania takich produktów!

O jaką żywność chodzi?

Oznaczenia takie miałyby znaleźć się na produktach w postaci paczkowanej żywności, gotowej do spożycia, która zawiera więcej niż pięć składników i charakteryzuje się długim okresem przydatności do spożycia. Chodzi przede wszystkim o gotowe, paczkowane dania, które wystarczy tylko podgrzać przed jedzeniem.

Wysoko przetworzona żywność poważnie szkodzi zdrowiu

Według naukowców z "BMJ Global Health": „W rozwiniętych gospodarkach ponad połowa całkowitej liczby kalorii spożywanych przez ludzi pochodzi z wysoce przetworzonej żywności, która należy do najbardziej agresywnie promowanych i sprzedawanych produktów na świecie”. Długoterminowe skutki spożywania takiego jedzenia mogą być niebezpieczne. Taka żywność może poważnie zaszkodzić zdrowiu: „Miliardy ludzi będą narażone na podwyższone ryzyko cukrzycy typu drugiego, chorób serca, udaru, depresji i śmierci.