Kolejne obostrzenia na horyzoncie? Niedzielski podał datę i warunki

Agnieszka
Newsy
03.01.2022 10:13
Kolejne obostrzenia na horyzoncie? Niedzielski podał datę i warunki

 Minister zdrowia Adam Niedzielski w najnowszym wywiadzie przyznał, że rząd rozważa wprowadzenie nowych restrykcji. Ujawnił, kiedy zostaną podjęte decyzje w tej sprawie i od czego będzie zależało wprowadzenie nowych obostrzeń. 

 

Sytuacja epidemiczna w Polsce jest poważna. Polska należy do krajów z jednym z największych odsetków śmiertelności z powodu COVID-19 w Europie.

Rząd jednak do tej pory nie zdecydował się na żadne restrykcyjne obostrzenia. To jednak może się wkrótce zmienić.

Adam Niedzielski na antenie RMF FM poinformował bowiem, że rząd rozważa wprowadzenie nowych restrykcji. Wyznał, że ostateczne decyzje w tej sprawie zostaną jednak podjęte w środę lub w piątek.

– W środę albo w piątek powinniśmy się spodziewać kolejnych decyzji, czy zaostrzyć restrykcje, jeśli nadal będziemy obserwować przyrost zakażeń – powiedział Adam Niedzielski.

W rozmowie zdradził też kilka szczegółów na temat tego, jak miałyby wyglądać dodatkowe obostrzenia, o ile takowe zostaną w ogóle wprowadzone.

Stwierdził, że dość prawdopodobne może okazać się zamknięcie galerii handlowych. Na tapecie jest także kontynuacja nauki zdalnej, jednak ten scenariusz to ostateczność.

- Jeżeli będziemy widzieli w tym tygodniu, że mamy kontynuację wzrostowego trendu infekcji przy zapełnieniu łóżek mniej więcej 20 tys., czyli cały czas bardzo wysokim, będziemy podejmowali kolejne decyzje zaostrzające. - dodał. 

 

Niepokojące statystyki

Minister zdrowia poinformował też, że najnowsze statystyki dotyczące zachorowań to aż 6422 nowych zakażeń.  To o 25 proc. więcej niż tydzień temu.

Co więcej, statystyki te pochodzą z weekendu, gdy ludzie żyli Sylwestrem i Nowym Rokiem. Mieliśmy więc do czynienia z dużo mniejszą ilością wykonanych testów. 

– Jeżeli mamy 3 dni, gdzie dzień po dniu widzimy rosnącą falę zakażeń, to jest to wyraźny sygnał ostrzegawczy – wyjaśniał Adam Niedzielski. 

 – Epidemia jest bardzo dynamiczna, mamy nową sytuacją dotyczącą pojawienia się Omikrona. Jeśli będziemy mieli kryzys, jakiego do tej pory nie mieliśmy, to oczywiście te narzędzia będziemy stosować coraz szerzej – mówił minister zdrowia kilka dni wcześniej w rozmowie z Radiem Zet. 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną