Będą nowe obostrzenia. Premier zwołuje konferencję prasową

Martyna P.
Newsy
06.12.2021 13:52
Będą nowe obostrzenia. Premier zwołuje konferencję prasową

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że w Polsce zostaną wprowadzone nowe obostrzenie w związku z czwartą falą pandemii koronawirusa. Powodem jest również wariant Omikron, który uważany jest przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) jako „wariant budzący obawy”.

 

Premier zapowiedział konferencję

Minister Zdrowia, Adam Niedzielski ma wziąć udział w konferencji poświęconej tematowi nowych obostrzeń w Polsce. Spotkanie odbędzie się we wtorek lub środę. Wprowadzenie nowego pakietu obostrzeń epidemiologicznych zapowiedział premier Mateusz Morawiecki:

„We wtorek lub najpóźniej w środę przedstawimy drugi pakiet zaostrzeń, między innymi taki, który będzie się wiązał z sytuacją świąteczną, będzie odpowiedzią na mutację wirusa omikron. Rzeczywiście przedstawia to się niedobrze” – mówił M. Morawiecki na poniedziałkowej konferencji prasowej.

 

Czego możemy spodziewać się na spotkaniu?

Tematem spotkania będzie przedstawienie drugiego pakietu zaostrzeń. Restrykcje mają być wprowadzone w związku ze zbliżającym się okresem świątecznym. Powodem jest też pojawienie się w Polsce odmiany koronawirusa – Omikron.

Na konferencji poruszony będzie temat wzmocnienia mechanizmów szczepień. Rząd rozważa również ich obowiązkowość w niektórych zawodach. Minister Zdrowia przedstawi też plan na restrykcje dla osób niezaszczepionych.

 

Zdjęcie Będą nowe obostrzenia. Premier zwołuje konferencję prasową #1

Przypomnijmy, że od 1 do 17 grudnia obowiązuje „alertowy pakiet obostrzeń”, który przewiduje:

  • Uszczelnienie granic– zakaz lotów z Polski do krajów Afryki. Chodzi o kraje tj. Botswana, Eswatini, Lesotho, Mozambik, Namibia, RPA i Zimbabwe. Uważane są one za kraje wysokiego ryzyka.

 

  • Osoby wracające z tych krajów będą miały nałożoną dłuższą kwarantannę z 10 do 14 dni. Nie będzie możliwości wcześniejszego zwolnienia z niej po wykonaniu testu.

 

  • Zmiana zasad dla osób podróżujących do Polski z krajów non schengen– będzie    to wydłużenie kwarantanny z 10 do 14 dni. Możliwość zwolnienia z niej będzie dopiero od 8 dnia, po wykonaniu testu PCR.

 

Wprowadzono również ograniczenia krajowe w ramach pakietu. Należą do nich:

  • Limity obłożenia osób zostaną zmniejszone z 75% na 50%.Zmiana dotyczyć będzie kin, restauracji, widowisk, kościołów, sportowych obiektów. Osoby zaszczepione nie będą uwzględniane w limitach.

 

  • Jeśli chodzi o zgromadzenia i uroczystości tj. komunie, wesela to limit obłożenia będzie zmniejszony z 150 osób na 100 osób.

 

 

  • Podczas wydarzeń sportowych organizowanych poza obiektami limit osób będzie zredukowany z 500 osób na 250 osób.

 

  • Zmiany limitów dotyczyć będą również siłowni, klubów fitness, muzea. Obecnie limit wynosi 1 osoba na 10 m kw. Limit zostanie zmniejszony na 1 osobę na 15 m kw.

 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną