Nie tylko rachunki za prąd i gaz! Zobacz, co jeszcze podrożeje!

Agnieszka

Podatki

28.12.2021 8:55

Nie tylko rachunki za prąd i gaz! Zobacz, co jeszcze podrożeje!

 W przyszłym roku czeka nas wiele podwyżek rachunków. Mowa niestety nie tylko o cenach prądu i gazu, ale także kilku innych rachunkach. Za co będziemy musieli zapłacić więcej w 2022 roku?

Zdjęcie Nie tylko rachunki za prąd i gaz! Zobacz, co jeszcze podrożeje! #1

Wysokie opłaty utrzymania mieszkania

W 2022 roku ceny prądu i gazu pójdą drastycznie w górę. Jednak nie tylko one wpłyną na zdecydowanie większe koszty utrzymania mieszkania. Zakłada się, że ceny gazu wzrosną o około 170 zł dla osób, które ogrzewają dom gazem i o około 56 zł dla osób, które używają gazu jedynie do podgrzewania wody.

 Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził już także wyższe taryfy dla gospodarstw domowych, miesięczny rachunek przeciętnej rodziny ma wzrosnąć o 21 zł. 

Wprawdzie przez pierwsze trzy miesiące podwyżek rząd zapewnia tarczę antyinflacyjną. Niższy VAT na energię elektryczną i gaz ma obowiązywać do 31 marca, z kolei niższa akcyza – do 31 maja. Po tym okresie jednak nasze rachunki poszybują w górę. 

Co jeszcze zdrożeje?

Czynsze

Jeśli masz mieszkanie, które obejmuje spółdzielnia mieszkaniowa, to na początku przyszłego roku możesz spodziewać się aktualizacji ceny czynszu. Wiele spółdzielni prawdopodobnie zdecyduje się na podwyżkę cen. Rosną także czynsze w mieszkaniach komunalnych.

Szacuje się, że ceny urosną o około 10 procent.

Wynajem mieszkania

Polski Ład sprawi też, że nie będzie można odliczyć od podatku kosztów remontu wynajmowanego komuś mieszkania. Okazuje się, że będzie można korzystać tylko z ryczałtu. 

Raty kredytów

Niestety czekają nas też zdecydowane podwyżki rat kredytów. 2021 rok przyniósł aż trzy podwyżki stóp procentowych. Jak to będzie wyglądać w 2022 roku? Z wyliczeń ekspertów kredytów z firmy Expander wynika, że mając kredyt na 25 lat na 100 tys. zł, rata wzrośnie o 140 zł w porównaniu z płatnością we wrześniu.

Opłata za wywóz śmieci

W przyszłym roku czekają nas też podwyżki cen wywozu śmieci. W Warszawie będą one wynosić 85 zł od mieszkania i 107 zł od domu jednorodzinnego.

Bardzo mocno uderzy to w osoby mieszkające samotnie. Okazuje się bowiem, że ceny te dotyczą każdego mieszkania domu, niezależnie od tego, ile osób w nim mieszka.