Te obostrzenia dotyczą również zaszczepionych! Sprawdź, zanim wyjedziesz z kraju

Agnieszka
Newsy
14.12.2021 10:52
Te obostrzenia dotyczą również zaszczepionych! Sprawdź, zanim wyjedziesz z kraju

 Jakiś czas temu rząd postanowił wprowadzić sporo nowych obostrzeń związanych z koronawirusem. Dotyczą one głównie limitów w miejscach użytku publicznego, ale także podróżujących. Już jutro w życie wchodzą nowe zasady dla podróżujących, wracających do Polski spoza strefy Schengen. Dotyczą one także osób zaszczepionych.

Zdjęcie Te obostrzenia dotyczą również zaszczepionych! Sprawdź, zanim wyjedziesz z kraju #1

Nowe obostrzenia dla osób wracających spoza strefy Schengen

Od 15 grudnia w życie wchodzą nowe zasady dla osób wracających do Polski z krajów, które znajdują się poza strefą Schengen. 

Każda osoba będzie musiała zrobić test na COVID-19 przed przyjazdem do Polski. Test musi być wykonany nie wcześniej niż na 24 godziny przed przyjazdem. Warto wiedzieć, że dotyczy to zarówno osób niezaszczepionych, jak i zaszczepionych.

“Test można zrobić w kraju, z którego wracamy, albo na lotnisku u nas w kraju. Będzie płatny. Jeżeli rodzice są osobami zaszczepionymi dzieci wtedy nie będą takim testom podlegać” - powiedział wiceminister zdrowia.

UWAGA: za testu musimy zapłacić sami.

Kwarantanna dla niezaszczepionych

Od 1 grudnia natomiast obowiązuje już kwarantanna dla osób przyjeżdżających spoza strefy Schengen, którzy się nie zaszczepili. Trwa ona 14 dni. Podróżni, którym w Polsce została nałożona kwarantanna, będą mogli najwcześniej w ósmym dniu – licząc od dnia następującego po dniu przekroczenia granicy – wykonać test, którego negatywny wynik zwolni ich z kwarantanny.

Kwarantanna nie obowiązuje osób z pełnym szczepieniem, a także tych, którzy przeszli chorobę w ciągu ostatnich 6 miesięcy oraz dzieci do 12. roku życia. 

Przyjazd z krajów w strefie Schengen

Osoby, które wracają do Polski z krajów znajdujących się w strefie Schengen (z krajów Unii Europejskiej, a także z Turcji, Szwajcarii, Islandii, Norwegii i Liechtensteinu) nie podlegają kwarantannie pod warunkiem, że są w pełni zaszczepieni, przeszli chorobę w ciągu ostatnich 6 miesięcy lub posiadają negatywny wynik testu na COVID-19, który został wykonany nie wcześniej niż 48 godzin przed przyjazdem do Polski.

Osoby niezaszczepione, które nie są ozdrowieńcami i nie zrobiły testu podlegają 10-dniowej kwarantannie wjazdowej. 

 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną