"Mamoza" czyli uzależnienie dziecka od obecności mamy. Dowiedz się, czym jest.

Patrycja
Newsy
13.12.2021 18:15
"Mamoza" czyli uzależnienie dziecka od obecności mamy. Dowiedz się, czym jest.

Mamoza to określenie stanu, w którym dziecko jest uzależnione od obecności mamy. Nie chce zostać samo i nie opuszcza mamy na krok. Dowiedz się więcej na ten temat.

Zdjęcie Dziecko uzależnione od obecności mamy. Dowiedz się, czym jest „mamoza” #1

Relacja dziecka z opiekunem

John Bowlby, brytyjski lekarz i psychoanalityk, twórca teorii przywiązania podkreślał, że style przywiązania wykształcone we wczesnym dzieciństwie, mogą oddziaływać na późniejsze relacje z innymi ludźmi.

Prawidłowa więź dziecka z rodzicem jest bardzo ważna i pozwala mu prawidłowo rozwijać się emocjonalnie oraz społecznie. Relacja z matką lub innym opiekunem we wczesnym dzieciństwie, jest fundamentem późniejszych relacji społecznych, w tym związków miłosnych. Dlatego tak ważne by ta więź była silna, intymna i nieprzerwana.

Jednak czasem więź dziecka z matką może przybierać silniejszą formę. Dowiedz się czym jest tzw. „mamoza”.

Czym jest mamoza?

W niektórych okresach życia dziecka, wykazuje ono większe niż standardowo zachowania przywiązaniowe. Czasem rodzice nazywają taki stan „mamozą”. Zazwyczaj występuje około 3 roku życia i pojawia się bez względu na obecność taty lub innych opiekunów.

Mamoza to potoczne, niemedyczne określenie stanu, w którym dziecko nie opuszcza mamy na krok i jest od niej uzależnione. Może mieć różne nasilenie. Czasem dziecko godzi się, żeby mama była w zasięgu jego wzroku, a czasem musi być tuż obok i cały czas mu towarzyszyć.

Gdy mama chociaż na chwile chce opuścić dziecko, np. w celu skorzystania z toalety, te wpada w histerię, lamentuje, płacze i krzyczy. Tata ani żaden inny opiekun nie jest w stanie uspokoić malucha. Dopiero obecność mamy i jej powrót przynosi mu ukojenie.

Mamoza to bardzo silna więź dziecka z mamą

Stan ten objawia się na nerwową reakcją dziecka na krótkotrwałe rozstanie z rodzicem. Dziecko płacze, lamentuje, histeryzuje i trudno je wtedy uspokoić. Potrzebuje pełnej uwagi matki i tylko jej obecność zapewnia my komfort, spokój i poczucie bezpieczeństwa.

Ten stan może rodzić wiele frustracji i być uciążliwy dla matek. Może powodować napięcie w codziennych relacjach i zwykłym życiu.

Zdjęcie Dziecko uzależnione od obecności mamy. Dowiedz się, czym jest „mamoza” #2

Jak radzić sobie z mamozą?

  • Gdy dziecko jest szczęśliwe, spróbuj dać się wykazać tacie. Niech się z nim pojawi lub sam pójdzie na spacer.
  • Poproś o pomoc innych. Gdy dziecko wymaga Twojej 100% uwagi, poproś bliskich o pomoc przy innych obowiązkach, jak robienie zakupów, gotowanie, sprzątanie.
  • Gdy dziecko płacze, bo nie ma Cię w zasięgu wzroku, komunikuj, że słyszysz je i zaraz przyjdziesz.
  • Przede wszystkim trzymaj nerwy na wodzy, nie złość się na dziecko i nie krzycz na nie.
  • Nie miej wyrzutów sumienia, jeśli potrzebujesz trochę czasu dla siebie. To Ci się należy!

 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną