Jak mieć długi weekend w styczniu? Przysługuje Ci dodatkowy dzień wolny!

Agnieszka
Newsy
13.12.2021 11:25
Jak mieć długi weekend w styczniu? Przysługuje Ci dodatkowy dzień wolny!

Jak zorganizować sobie długi weekend w styczniu? Okazuje się, że to nie takie trudne! Pracownikom przysługuje bowiem dodatkowy dzień wolny od pracy. Dlaczego?

Zdjęcie Jak mieć długi weekend w styczniu? Przysługuje Ci dodatkowy dzień wolny! #1

W styczniu przyszłego roku będziemy mogli liczyć na dodatkowy dzień wolny od pracy. Wszystko dzięki temu, że Nowy Rok wypada w sobotę. Jest to jednak święto ustawowo wolne od pracy. Pracodawca ma więc obowiązek zapewnić nam dzień (8 godzin roboczych) wolny w innym terminie.

Jasno wspomina o tym kodeks pracy

“Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin.” - czytamy w art. 130 § 2 Kodeksu Pracy.

Pracodawca ma więc obowiązek zapewnić nam dzień wolny w innym terminie, który będzie rekompensatą za fakt, że święta ustawowo wolne od pracy wypadły w sobotę. 

Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że termin dnia wolnego od pracy ustala pracodawca. Co więcej, dzień wolny od pracy powinien przypadać na ten sam okres rozliczeniowy.

Choć prawo nie zabrania przydzielenia dodatkowego dnia wolnego przed terminem danego święta, to zazwyczaj termin ustala się na okres późniejszy. Jeśli pracodawca pójdzie nam na rękę, wolne będziemy więc mogli wziąć na przykład 7 stycznia - w piątek, po święcie Trzech Króli.

Jak mieć długi weekend w styczniu?

Okazuje się bowiem, że w tym roku święto Trzech Króli wypada w czwartek (6 stycznia). Jeśli więc uda nam się wziąć wolne w piątek, razem mamy aż 4 dni wolne od pracy. 

Dobrym pomysłem może okazać się wzięcie wolnego także 3 stycznia. Jest to bowiem poniedziałek i razem z Nowym Rokiem i następującą po nim niedzielą otrzymujemy trzydniowy weekend. 

Podobnie będzie w przypadku świąt Bożego Narodzenia

W tym roku święta Bożego Narodzenia wypadają w weekend - sobota i niedziela. O ile w przepisach jasno widnieje zapis, że za niedzielę nie należy nam się dodatkowe wolne, o tyle inaczej jest w przypadku soboty.

Pracodawca ma więc obowiązek zapewnić nam dzień wolny w innym terminie, który będzie rekompensatą za fakt, że święta ustawowo wolne od pracy wypadły w sobotę. 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną