Mama ostrzega: „nigdy nie całuj dziecka w usta”. Błagalny apel młodej matki.

Patrycja

Zdrowie

05.12.2021 19:30

Mama ostrzega: „nigdy nie całuj dziecka w usta”. Błagalny apel młodej matki.

Młoda matka opublikowała w Sieci błagalny apel, aby ludzie nigdy nie całowali dzieci w usta. Wszystko po tym, jak jej mała córeczka bardzo ciężko zachorowała po kontakcie z wirusem opryszczki.

Zdjęcie Młoda mama ostrzega: „nigdy nie całuj dziecka w usta” #1

Nigdy nie całuj dziecka w usta!

Niegroźne dla osób dorosłych drobnoustroje znajdujące się w ślinie są groźne dla małego dziecka. Dzieje się tak dlatego, że ich układ odpornościowy jest jeszcze niedojrzały i nie potrafi skutecznie walczyć z drobnoustrojami. Lekarze ostrzegają, że wirus opryszczki jest szczególnie niebezpieczny dla niemowląt! Właśnie dlatego lepiej nigdy nie całować w usta małego dziecka.

Błagalny apel młodej matki

Młoda matka umieściła błagalny apel na Instagramowym profilu sanitariuszki Tyny Hearts (@tinyheartseducation). Jej mała córeczka bardzo ciężko zachorowała po kontakcie z wirusem opryszczki! Prosiła, wszystkich, aby nie całowali cudzych dzieci i przestrzegali zasad bezpieczeństwa.

Młoda mama ostrzega: „nigdy nie całuj dziecka w usta”

Podczas, gdy lekarze walczyli o zdrowie dziecka, mastka postanowiła podzielić ze światem wstrząsającą historią. Opowiedziała, jak usta jej córeczki pokryły bolesne pęcherze, nie mogła jeść, ani pić… Jak bardzo cierpiała z powodu niebezpiecznego wirusa opryszczki pospolitej (Herpes Simplex Virus- HSV).

Wirus opryszczki szczególnie niebezpieczny dla dzieci

Wirus opryszczki pospolitej (Herpes Simplex Virus- HSV) jest bardzo niebezpieczny dla dzieci, ponieważ wywołuje uciążliwe zmiany skórne i może prowadzić do poważniejszych problemów. Może skutkować bardzo bolesnym dla dziecka opryszczkowym zapaleniem jamy ustnej.

Sanitariuszka Tyny Hearts potwierdziła, że małe dzieci, gdy się zarażą nie mogą jeść, pić ani spać. Z powodu dolegliwości bólowych odmawiają też przyjmowania leków, chudną i często się odwadniają.

Lepiej zapobiegać niż leczyć!

Niemowlęta są szczególnie narażone na wirusa opryszczki. Dlatego, by maluch nie zaraził się opryszczką, nie może mieć kontaktu z osobą zarażoną.

Pamiętaj, że nawet osoby, które nigdy nie zmagały się z opryszczką, mogą być jej nosicielami, a tym samym nieświadomie zarażać innych.

Wirus opryszczki przenosi się drogą kropelkową, czyli przez pocałunek, dotyk w usta, czy kontakt ze śliną. Dlatego tego lepiej nie zgadzaj się na całowanie Twojego dziecka w usta przez nikogo, ani dotykanie jego ust palcami.

Zwróć uwagę na to, aby inne osoby nie miały kontaktu z rzeczami dziecka, szczególnie jego smoczkiem, butelką, kubkiem czy sztućcami.

Często myj ręce, dbaj o higienę swoją i wszystkich osób, które dotykają Twojego dziecka.

Co zrobić, gdy niemowlę zarazi się opryszczką?

Opryszczka jest szczególnie niebezpieczna dla niemowląt, dlatego jeśli zauważysz objawy, jak najszybciej udaj się do specjalisty, aby rozpocząć leczenie. Pamiętaj, że nie wolno na własną rękę stosować żadnych leków!

Całowanie niemowlęcia w usta nie jest najlepszym pomysłem. Dlatego jeśli Ty lub bliskie Ci osoby chcą mu okazać uczucia, istnieją inne sposoby! Doskonale sprawdzi się głaskanie po brzuszku, łaskotanie czy całowanie skóry dziecka, ale np. w czoło, policzek, szyję.