Wyskoczyło Ci "zimno" na ustach? Pamiętaj o tym, żeby tego nie robić!

Patrycja
Zdrowie
05.03.2021 20:03
Wyskoczyło Ci "zimno" na ustach? Pamiętaj o tym, żeby tego nie robić!

Jeśli na Twoich ustach pojawiło się zimno, powinnaś pamiętać o tym, by bezwzględnie nie robić jednej rzeczy. Poniżej dowiesz się, czym jest opryszczka wargowa, jak się jej pozbyć i czy może być niebezpieczna?

Czym jest zimno na ustach?

Zimno na ustach to potoczna nazwa opryszczki wargowej, czyli bolesnej i swędzącej zmiany. Opryszczkę wywołuje wirus opryszczki pospolitej o nazwie HSV – Herpex Simplex Virus.

Jak dochodzi do zarażenia opryszczką?

Do zarażenia opryszczką może dojść na dwa sposoby. Może dojść do tego już w życiu płodowym lub po urodzeniu, gdy mamy bezpośredni kontakt z nosicielem wirusa lub jego rzeczami osobistymi. Opryszczką możemy zarazić się przez dotyk, pocałunek lub używanie tych samych przedmiotów: kubka, sztućców, ręcznika.

Zdjęcie Wyskoczyło Ci "zimno" na ustach? Pamiętaj o tym, żeby tego nie robić! #1

Co jeszcze przyczynia się do pojawiania opryszczki?

Raz zarażona osoba jest nosicielem wirusa do końca życia, a w okresach obniżonej odporności mogą pojawić się u niej nieprzyjemne, bolesne zmiany. Do pojawiania się opryszczki przyczyniają się także infekcje górnych dróg oddechowych, niewłaściwa dieta, uboga w witaminy z grupy B lub palenie tytoniu.

Jeśli masz opryszczkę, pamiętaj o jednej rzeczy!

W pewnych sytuacjach zwykła opryszczka może być niebezpieczna. Jeśli masz opryszczkę wargową, to pod żadnym pozorem nie zbliżaj się do niemowląt. Zwłaszcza do nowo narodzonych dzieci, ponieważ dla nich zakażenie wirusem opryszczki wargowej może być zagrożeniem i przynieść tragiczne w skutkach konsekwencje. Może doprowadzi to do zakażenia skóry, błon śluzowych, oczu, układu nerwowego. Nawet zaatakować narządy wewnętrzne i doprowadzić do zapalenia opon mózgowych.

Zdjęcie Wyskoczyło Ci "zimno" na ustach? Pamiętaj o tym, żeby tego nie robić! #2

Jak leczyć opryszczkę?

Leczenie opryszczki polega na miejscowym podaniu leków przeciwwirusowych, w postaci żelu, maści lub tabletek.

Możesz wypróbować także jedną z domowych metod:

Na zmianę nałóż pastę cynkową, która ją zasuszy i przyspieszy gojenie. Możesz też przygotować papkę z sody oczyszczonej i wody, a następnie nałożyć ją na opryszczkę. Skuteczne może okazać się nałożenie na nią pasty do zębów z fluorem.

Możesz użyć także jednego z naturalnych produktów o działaniu przeciwwirusowym, który znajdziesz w swojej kuchni. Do opryszczki przyłóż przekrojony ząbek czosnku, kawałek cebuli, posmaruj ją miodem lub olejem z czarnuszki. Te produkty działają przeciwzapalnie i wspomogą regenerację naskórka.

Zdjęcie Wyskoczyło Ci "zimno" na ustach? Pamiętaj o tym, żeby tego nie robić! #3

 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną