Od dziś autostrady bez szlabanów! Jak kierowca zapłaci za przejazd?

Agnieszka

Lifestyle

Dec. 1, 2021, 8:40 a.m.

Od dziś autostrady bez szlabanów! Jak kierowca zapłaci za przejazd?

Już od dzisiaj (1 grudnia) na dwóch dużych odcinkach autostrady w Polsce szlabany zostaną otwarte, a kierowcy nie będą mieli możliwości kupienia biletu przy przyjeździe. Za przejazd trzeba jednak zapłacić, inaczej czeka nas kara. Jak to zrobić? Co z kierowcami, którzy nie mają aplikacji e-TOLL?

Zdjęcie Od dziś autostrady bez szlabanów! Jak kierowca zapłaci za przejazd? #1

Otwarte szlabany na na A2 Konin-Stryków i A4 Bielany Wrocławskie-Sośnica

Od 1 grudnia samochody i motocykle nie będą musiały zatrzymywać się przed szlabanami na dwóch autostradach - A2 Konin-Stryków i A4 Bielany Wrocławskie-Sośnica. Pozostałe odcinki autostrad będą funkcjonować bez zmian. 

Wyłączony z obsługi zostaje tak zwany manualny system poboru opłat. To ma sprawić, że ruch na wjazdach i wyjazdach z autostrad będzie płynniejszy.

Jak kupić bilet na autostradę?

Kierowcy mogą za przejazd zapłacić za pomocą aplikacji e-TOLL lub za pomocą e-biletu. 

Aplikacja e-TOLL

Aplikacja działa na zasadzie pobierania danych geolokacyjnych pojazdu, a następnie pobierania odpowiedniej opłaty za przebyty odcinek na autostradzie.

Oznacza to, że aplikacja podczas podróży musi być cały czas włączona. Ważne jest też, aby przed podróżą przelać na nią pieniądze, aby mogły być one pobrane za przejazd.

Niestety, aplikacja czasami się zawiesza - jak informują użytkownicy. Wtedy najlepiej skontaktować się z obsługą klienta i dowiedzieć się więcej na temat możliwości uiszczenia opłaty za przejazd po fakcie.

E-bilet autostradowy

E-bilet można zakupić nawet 60 dni przed planowaną podróżą. Bilet online można kupić w nowej aplikacji e-TOLL PL Bilet. Przy zakupie należy jednak podać wiele danych, takich jak (nr rejestracyjny pojazdu, data i godzina rozpoczęcia przejazdu autostradą oraz szczegóły planowanej do pokonania trasy). Na podstawie tych informacji naliczana jest kwota.

Bilet można kupić online, lub stacjonarnie. Niestety, bilet fizyczny nabywamy jedynie na wybranych stacjach PKN Orlen i Lotos oraz w aplikacjach udostępnionych przez przedsiębiorców, z którymi Krajowa Administracja Skarbowa zawarła umowy partnerskie. 

Kary za brak płaty

Za jazdę po państwowych odcinkach A2 i A4 bez wniesienia opłaty za przejazd nakładana jest opłata w wysokości 500 zł z terminem płatności 14 dni. Jeżeli opłata dodatkowa zostanie wniesiona w ciągu 7 dni od daty doręczenia wezwania, jej wysokość jest obniżona do 400 zł.

Kara nie będzie nałożona, jeśli w ciągu trzech dni po przejeździe przez autostradę zapłacimy za niego poprzez zakup e-biletu.