Powstał właśnie emocjonalny spot z udziałem Katarzyny Warnke i Dawida Ogrodnika. Ukazuje on polskich uchodźców, proszących o pomoc. Apel, który wybrzmiewa podczas nagrania to: „Współczucie nie może mieć granic”.
Inicjatywa aktywistów
Spot jest częścią szerszej kampanii. Stworzony został przez kilkanaście organizacji pozarządowych oraz ludzi z obszaru kultury i sztuki. Film ma długość 1,5 minuty, zaś muzyka do filmu została skomponowana przez Baascha.
To m .in. Grupa Granica jest inicjatorem kampanii, której celem jest zwrócenie uwagi na to, jak ważne jest pozyskiwanie prawdziwych informacji na temat sytuacji na polsko-białoruskiej granicy.
Reżyserem filmu jest Łukasz Korczak. Mężczyzna swoim przekazem chce podkreślić, jak ważny jest dialog, działanie, empatia i zrozumienie:
„Celem filmu jest uświadomienie, że jedynie poprzez działanie możemy przeciwstawić się złu, a także przypomnienie, że każdego dnia setki wolontariuszy i ludzi dobrego serca wykonuje ogromną pracę, aby ratować ludzkie życie. Wierzę, że każdy może pomagać i że liczy się każdy, najmniejszy gest” – mówił reżyser Łukasz Korczak.
Aktywiści dążą do zahamowania kryzysu humanitarnego na granicy. Chcą nieść pomoc potrzebującym:
„W obecnej sytuacji zaniechanie działania, niepodejmowanie tematu, odwracanie od niego głowy jest równoznaczne ze skazywaniem ludzi na śmierć” –mówił reżyser spotu.
Co przedstawia spot?
W spocie przewrotnie pokazana jest sytuacja migrantów. Autorzy filmu chcą zwrócić uwagę, że Polacy też mogą być uchodźcami. Zaznaczają, że sytuacja taka miała już miejsce w historii.
Na nagraniu widzimy kadry z życia codziennego ciemnoskórej rodziny. Widać miłość, radość. Jest przyjemna atmosfera. Sielankowe chwile przerywa obraz ukazujący się ojcu. Mężczyzna dostrzega za oknem swego domu trzyosobową rodzinę. Ludzie Ci są przemoczeni i wyglądają na wyczerpanych.
Grupa Granica
Grupa Granica jest oddolną inicjatywą łączącą 14 organizacji pozarządowych, działających na rzecz praw człowieka, oraz wsparcia uchodźców i migrantów w Polsce. Łącząc wieloletnie doświadczenia w zakresie pomocy humanitarnej, komunikacji i prawa, wspólnie możemy skutecznie reagować na kryzys humanitarny na polsko-białoruskiej granicy. Opis taki czytamy na oficjalnej stronie Grupy.
Grupa Granica prowadzi swoje działania od sierpnia.
W skład organizacji wchodzą: Stowarzyszenie Nomada, Stowarzyszenie Interwencji Prawnej, Homo Faber, Polskie Forum Migracyjne, Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Salam Lab, Dom Otwarty, Centrum Pomocy Prawnej im. Haliny Nieć, CHLEBEM I SOLĄ, uchodźcy.info, RATS Agency, Kuchnia Konfliktu, Strefa WolnoSłowa, Przystanek „Świetlica” dla dzieci uchodźców oraz niezależne grupy aktywistek i aktywistów.
Aktywiści prowadzą działania edukacyjne. Monitorują stan przestrzegania praw człowieka.
Odsyłamy Państwa na oficjalny profil społecznościowy Grupy Granica. Zanjdziecie tam spot z obszernym opisem.
Nagranie znajdziecie TUTAJ