Czy w Polsce mamy kryzys wiary? Co trzeci uczeń na lekcji religii.

Martyna P.
Newsy
30.11.2021 21:13
Czy w Polsce mamy kryzys wiary? Co trzeci uczeń na lekcji religii.

W Polsce zauważalny jest spadek poziomu wiary religijnej. Badania pokazują, że młodzież i wiele dzieci nie uczestniczy w katechezie. Najwięcej niepraktykujących jest jednak w grupie wiekowej od 18 do 24 lat.

CBOS opracowało szczegółowy raport w tej sprawie. Polska Agencja Prasowa przedstawiła, jak prezentują się wyniki badań. Badania te realizowane były na liczących około 1000 osób reprezentatywnych próbach losowych dorosłych mieszkańców Polski.

 

Zdjęcie Spadek praktyk religijnych u Polaków. Co trzeci uczeń na lekcji religii. #1

Tendencja spadkowa

Z badań wynika, że odsetki niepraktykujących we wszystkich kohortach wiekowych rosną od około 2017 roku, oczywiście najgwałtowniej w dwóch najmłodszych kohortach.Okazuje się, że w Polsce w okresie 1992-2021 zauważalny jest spadek poziomu wiary religijnej. Na przestrzeni tych lat zanotowano spadek o około 6,5%. Tendencja spadkowa dotyczy także praktyk religijnych. Jest to spadek z 69,5% na 42,9%.

Największy spadek dotyczący uczestnictwa w praktykach religijnych obejmuje Polaków w wieku od 18 do 24 lat. Na przestrzeni lat poziom ten spadł aż o 26,6%.

Autorzy badań przypuszczają, że w tej grupie wiekowej zarzucenie praktykowania jest elementem emancypowania się spod wpływów rodziny i najbliższego środowiska. Są to bowiem często osoby mieszkające z rodzicami, uczące się.

Zdjęcie Spadek praktyk religijnych u Polaków. Co trzeci uczeń na lekcji religii. #2

W grupie wiekowej powyżej 65 lat również zauważany jest spadek z 72,8%  regularnie praktykujących (1992r) do 56% obecnie. Odsetek niepraktykujących w tym okresie wzrósł z 8,7% do 17,5%.Badania przeprowadzone przez CBOS pokazały też, że coraz więcej osób twierdzi, że nie wierzy w Boga. W 2021 roku zanotowano 12,5% takich osób. Oznacza to, że co czwarty Polak deklaruje, że jest niewierzący.

Z badań wynika również, że kobiety były i pozostały bardziej wierzące, niż mężczyźni.

Zaobserwowano również, że u osób z wyższym wykształceniem proces utraty wiary jest najszybszy. Proces jest wolniejszy w grupie osób z wykształceniem zawodowym lub podstawowym.

Mniej uczniów na katechezie

Kryzys wiary i spadek liczby wiernych widać także po spadku liczby dzieci uczęszczających w szkołach na lekcje religii. Z roku na rok ta grupa się powiększa. 

Z danych zebranych przez stołeczny ratusz wynika, że co trzeci uczeń liceum, technikum, czy szkoły branżowej uczestniczy w katechezie.

W szkołach podstawowych na lekcjach religii pojawia się 67% uczniów.

 

 

Zdjęcie Spadek praktyk religijnych u Polaków. Co trzeci uczeń na lekcji religii. #3
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną