Meteorologiczna zima zbliża się wielkimi krokami. Rozpocznie się ona 1 grudnia 2022. Zwolennicy białego puchu z niecierpliwością czekali na pierwsze płatki śniegu. Zgodnie z przewidywaniami metodologicznymi pierwsze opady śniegu pojawiły się w zeszłym tygodniu w czwartek. Opady nie były bardzo obfite, a śnieżna pokrywa szybko się stopiła. Kiedy możemy spodziewać się intensywniejszych opadów śniegu?
Przypomnijmy, że zima kalendarzowa rozpoczyna się 22 grudnia. Jej zakończenie przypada na pierwszy dzień kalendarzowej wiosny, czyli 21 marca 2023.
Zima meteorologiczna zaczyna się natomiast 1 grudnia. Data ta pozwala meteorologom i klimatologom na wykonywanie porównań statystycznych z kilku lat.
Nadchodzą intensywne opady śniegu!
Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali w weekend ostrzeżenia meteorologiczne pierwszego stopnia. W niektórych częściach kraju obowiązywały ostrzeżenia przez oblodzeniem i intensywnymi opadami śniegu.
W województwie pomorskim, kujawsko-pomorskim, wielkopolskim oraz lubuskim zaobserwowano pokrywę śnieżną sięgającą od 10 do 15 cm.
Zimowa aura zostanie w Polsce co najmniej przez tydzień. Nad Polską znajdować się będzie arktyczne powietrze.
Najbliższe dni mogą obfitować w intensywne opady śniegu – szczególnie 23 i 24 listopada.
W czwartek pojawią się przelotne opady śniegu na południu i wschodzie oraz północnym wschodzie. Śnieg poprószy także w centrum Polski.
Pierwszy atak zimy obserwować będziemy w piątek (szczególnie w rejonie południowo-wschodnim).
Możliwe są również burze śnieżne na północy.
Jaki będzie grudzień?
Niestety fani białego puchu będą rozczarowani, gdyż grudzień nie przyniesie zimy stulecia.
Średnia miesięczna temperatura powietrza w całej Polsce powinna mieścić w zakresie normy wieloletniej (z lat 1991-2020).
Na termometrach zobaczymy wartości od około -3 do 3 stopni Celsjusza.
Model CFSv2 wskazuje średnią temperaturę w grudniu o około 1,5-3 st. C. powyżej normy klimatycznej.
Meteorologowie przewidują jednostkowe przypadki burz (szczególnie na północy).
W grudniu 2022 ilość opadów kształtować będzie się w górnym zakresie normy wieloletniej, lub nieco powyżej średniej klimatologicznej.