Rząd przygotował 15 mln ulotek i będzie je rozsyłał. Co się w nich znajdzie?

Katarzyna

Lifestyle

Nov. 23, 2021, 5:04 p.m.

Rząd przygotował 15 mln ulotek i będzie je rozsyłał. Co się w nich znajdzie?

Polski rząd chce informować Polaków o zmianach, w jakie wejdą w życie w związku z Nowym Ładem i chce to zrobić za pomocą ulotek.

Zdjęcie Rząd przygotował 15 mln ulotek i będzie je rozsyłał. Co się w nich znajdzie? #1

Podpis prezydenta 

16 listopada została podpisana ustawa, która prowadzi w życie tzw. Nowy Ład. Jest to szereg zmian podatkowych i przepisów, które mają ułatwić życie Polakom. Trudny czas epidemii oraz rosnąca inflacja sprawiaj, że żyje się coraz ciężej. Rząd opracował więc zmiany podatkowe, które mają poprawić jakość życia Polaków.

Nowy Ład

Ustawa pod nazwą „Nawy Ład” wzbudziła wiele kontrowersji szczególnie w sferze przedsiębiorców, ponieważ proponowane tam zmiany były dla nich niekorzystne. Swoje niezadowolenie wyrażały również biura rachunkowe, którym to nowe przepisy dodają wiele nowej pracy. Po konsultacjach z różnymi grupami i wprowadzeniu poprawek ostatecznie 16 listopada prezydent Andrzej Duda złożył podpis pod tą obszerną ustawą.

Informacje do obywateli 

Po podpisaniu ustawy trzeba teraz poinformować Polaków o nadchodzących zmianach. Prawo i Sprawiedliwość opracowało więc broszury informacyjne, gdzie zawarte są informacje m.in. o tym które grupy społeczne najbardziej skorzystają na zmianach oraz nowe wyliczenia. Broszura po złożeniu mieści się w podłużnej kopercie i jest nadrukowana po obu stronach. Według portalu 300polityka.pl w tym roku do polskich domów ma trafić około 8 mln ulotek, a cała akcja ma na celu rozesłanie aż 15 mln ulotek informacyjnych. Akcja informacyjna już się rozpoczęła i niektórzy już mogą podziwiać broszurę przygotowaną przez Prawo i Sprawiedliwość.

Treść ulotki informacyjnej 

Na lotce można przeczytać, że Polski Ład to przede wszystkim niższe podatki a co za tym idzie, więcej pieniędzy zostanie w naszych portfelach. Ulotka informuje również o trzech najważniejszych reformach, a więc o podniesieniu kwoty wolnej od podatku z 8 do 30 tys. zł, wprowadzeniu emerytury bez podatku, jak również o nowym wsparciu dla rodzin. W ulotce znajdują się też przykładowe obliczenia zobowiązań podatkowych oraz wymieniono są grupy społeczne, które najbardziej na nim zyskają.

Niektóre grupy stracą

Pomimo szerokiego zachwalania nowych przepisów nie wszyscy na nich zyskają. Jak informował portal Business Insider Polska, obecnie coraz więcej osób zgłasza się po pomoc do księgowych, którzy mają pomóc im „nie stracić” na wprowadzanych zmianach. Zmiany wprowadzone przez Nowy Ład spowodują, że straci natomiast część emerytów, którzy pobierają np. najwyższe świadczenia. Stratne będą również rodziny z dziećmi.

Najważniejsze zmiany 

Najważniejsze zmiany, jakie prowadza Nowy Ład to podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł oraz progu podatkowego do 120 tys. złotych. Zmianie uległa również forma rozliczania składki zdrowotnej oraz została wprowadzona ulga dla klasy średniej. Nowy Ład to również dodatkowe ulgi dla rodzin wielodzietnych oraz osób samotnie wychowujących dzieci, jednak od nowego roku znika możliwość rozliczenia się z dzieckiem. Ustawa wprowadziła również instytucję Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego, w ramach którego rodzice na drugie dziecko do 12 do 36 miesiąca życia będą mogli otrzymać wsparcie w kwocie 12 tys. złotych.