600 plus dla zaszczepionych? PSL proponuje bonus w formie gotówki oraz stały dodatek dla personelu.

Martyna

Lifestyle

24.11.2021 15:28

600 plus dla zaszczepionych? PSL proponuje bonus w formie gotówki oraz stały dodatek dla personelu.

Lider PSL - Władysław Kosiniak-Kamysz ma propozycje, która miałaby zachęcić Polaków do szczepień przeciw Covid-19. Rozwiązanie takie zastosowały już m. in. Stany Zjednoczone i Grecja.

 

Środowe spotkanie w Sejmie

Na środę było zaplanowane spotkanie marszałek sejmu - Elżbiety Witek z przedstawicielami klubów i kół parlamentarnych. W obradach wzięli udział senatorowie, posłowie, a także wiceminister zdrowia Waldemar Kraska oraz członkowie Rady Medycznej. Na spotkaniu omawiane były tematy związane z projektem ws. weryfikacji szczepień.

Marszałek Sejmu apelowała, aby partie współpracowały w celu stworzenia międzyklubowego zespołu, który miałby pracować nad szczegółami ustawy. Chodzi o projekt ustawy dotyczący możliwości weryfikacji szczepień pracowników przez pracodawców.

 Zgodnie z projektowanymi przepisami, jeśli pracownik nie będzie zaszczepiony, to przedsiębiorca będzie mógł zreorganizować pracę, np. przenieść takiego pracownika do działu, gdzie nie będzie miał styczności z klientami.

Zdjęcie PSL: Bonus na zachęte w wysokości 600 zł dla niezaszczepionych?! #1

 

Bonus finansowy na zachętę

Przed obradami w Sejmie odbyła się konferencja prasowa. Wypowiedzi udzielił Władysław Kosiniak-Kamysz. Mężczyzna podczas rozmowy zaznaczył, że partia PSL ma na uwadze autorskie pomysły i propozycje, które miałyby wpłynąć na wzrost liczby szczepień wśród Polaków.

Partia sugeruje, że rząd nie zrobił wszystkiego, aby wpłynąć na decyzję obywateli. Lider PSL mówi o wprowadzeniu zachęty w wysokości 600 złotych na zaszczepienie się przeciw Covid-19.

" […] taki bonus, który daje mobilizację finansową dla osób, które się zaszczepiły i które się zaszczepią w pełnym wymiarze, pełnym cyklem szczepień" – mówił W. Kosiniak-Kamysz.

Mężczyzna dodał, że nie należy takiego rozwiązania traktować jako sporego wydatku, obciążającego budżet Polski, ale jako inwestycje na przyszłość.

Propozycją PSL jest także wprowadzenie na stałe dodatku covidowego dla personelu niemedycznego:

„Idziemy na spotkanie z marszałek Sejmu z jasnymi propozycjami; proponujemy m.in. zachętę w postaci wypłacenia 600 złotych za zaszczepienie się przeciw Covid-19, a także wprowadzenie na stałe dodatku covidowego dla personelu niemedycznego” – oświadczył lider PSL.

 

Zdjęcie PSL: Bonus na zachęte w wysokości 600 zł dla niezaszczepionych?! #2

Inne pomysły

Poseł Jacek Protasiewicz (KP-PSL) mówił również o pomyśle dotyczącym prywatnych szpitali. Mężczyzna podkreśla, że takie placówki nie zajmują się „pacjentami covidowymi”. Uważa, że państwo powinno pomóc sfinansować badania profilaktyczne, leczenie oraz zabiegi w prywatnych placówkach medycznych:

"To jest umożliwienie pełnego finansowania zabiegów medycznych, zarówno profilaktycznych, jak i leczenia w prywatnej służbie zdrowia przez państwo, nie tylko dla zaszczepionych, ale w szczególności dla zaszczepionych" – mówił Jacek Protasiewicz.

 

 

 

Zdjęcie PSL: Bonus na zachęte w wysokości 600 zł dla niezaszczepionych?! #3