Storczyk nie kwitnie jak należy? Pewnie popełniasz ten typowy błąd…


                    Storczyk nie kwitnie jak należy? Pewnie popełniasz ten typowy błąd…
22Lip

Storczyki to jedne z najpiękniejszych domowych kwiatów. Dobrze pielęgnowane posłużą nam przez lata ozdabiając nasze pomieszczenia. Niestety, są to rośliny wymagające odpowiedniego traktowania. Wiele osób popełnia ten błąd, przez co storczyk nie kwitnie tak, jak byśmy chcieli.

Zdjęcie Storczyk nie kwitnie jak należy? Pewnie popełniasz ten typowy błąd… #1

Storczyki mogą kwitnąć nawet przez 6 miesięcy. Aby tak się stało, o kwiaty trzeba odpowiednio dbać. Najlepiej będzie, jeśli stworzymy im warunki jak najbardziej zbliżone do tych naturalnych. Jedną z najtrudniejszych rzeczy jest dostarczenie roślinie odpowiedniej ilości światła. To właśnie od tego zależy jej kondycja i właśnie w tej kwestii najczęściej popełniamy błąd.

Nadmiar słońca

Storczyki są bardzo wrażliwe na niewystarczającą ilość światła. Jednak jeszcze większym problemem dla ich rozwoju jest nadmiar promieni słonecznych. W okresie letnim storczyki najbardziej narażone są na poparzenia. Na liściach pojawiają się brązowe lub czarne plamy, które świadczą o nadmiernym nasłonecznieniu rośliny. Poparzone liście wysychają i umierają. Zmiany te zazwyczaj są nieodwracalne.

Jak tego uniknąć?

Największym błędem jest więc trzymanie storczyka przy oknie wychodzącym na południe lub na zachód. Aby uniknąć uszkodzenia kwiatów przez promienie słoneczne, konieczne jest ich umiejscowienie przy oknie wychodzącym wschód. Jeśli nie mamy takiej możliwości, kwiaty należy nieco osłonić przed nadmiernym słońcem. Doskonale do tego nadają się na przykład zazdrostki.

Zdjęcie Storczyk nie kwitnie jak należy? Pewnie popełniasz ten typowy błąd… #2

Jak przycinać storczyki?

Nigdy nie powinniśmy usuwać zielonego pędu storczyka. Storczyk sam zasusza swój pęd, na którym wcześniej pojawiają się pąki. Jeśli jednak pąki pojawiają się nie na samej górze pędu, ale na jego długości, musimy podciąć pęd tuż nad pąkiem, aby ten znalazł się na samej górze pędu.

Kiedy pęd sam uschnie, dopiero wtedy należy go przyciąć tuż liśćmi.

Storczyk nie kwitnie ponownie?

Jeśli nasz storczyk nie chce zakwitnąć podczas kolejnego sezonu, musimy go przechłodzić. W tym celu warto pod koniec sierpnia wynieść kwiat na balkon. Kiedy temperatura spadnie do 10 stopni C, roślinę powinniśmy znów trzymać w domu.
następna inspiracja
Zobacz również:
następna inspiracja