Energetyki wcale nie dodają energii! Lepiej na nie uważaj!

Patrycja
Zdrowie
08.11.2021 15:50
Energetyki wcale nie dodają energii!  Lepiej na nie uważaj!

Opadasz z sił i brakuje Ci energii, więc sięgasz po napój energetyczny? Nie wyobrażasz sobie funkcjonowania bez doładowania się nim? Lepiej uważaj! Sprawdź, jakie skutki dla organizmu niesie codzienne picie energetyków!

Zdjęcie Pijesz codziennie energetyki? Lepiej uważaj! #1

Nie wyobrażasz sobie dnia bez energetyka?

Sięgasz po nie, gdy opadasz z sił i brakuje Ci energii? Robisz to przy wzmożonym wysiłku fizycznym lub umysłowym? Nie wyobrażasz sobie funkcjonowania bez doładowania się napojem energetycznym? Lepiej uważaj! Naukowcy ostrzegają, że ich picie niesie ze sobą niekorzystne skutki dla zdrowia!

Uważaj na energetyki!

Wiele osób każdego dnia sięga po napoje energetyczne. Ich producenci przekonują, że  spożywanie wpływa na stymulację mózgu, koncentrację, uwagę i większą jasność umysłu. Pozwala pozbyć się uczucia senności i zmęczenia. Tak naprawdę może to prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych!

Jakie skutki dla organizmu niesie codzienne picie energetyków?

Napoje energetyczne w głównej mierze składają się z substancji o silnym działaniu pobudzającym, głównie kofeiny, tauryny, guarany i dwutlenku węgla, a także cukru.

Ich picie powoduje chwilowy wzrost energii, która jednak równie szybko spada. Z tego powodu mamy ochotę sięgnąć po kolejny napój, co może prowadzić do rozwoju uzależnienia.

Wysoka zawartość składników o działaniu pobudzającym może być również niebezpieczna, szczególnie dla dzieci albo kobiety w ciąży.

Zdjęcie Pijesz codziennie energetyki? Lepiej uważaj! #2

Co jeszcze dzieje się z organizmem, gdy pijemy energetyki?

To nie wszystko! Nadmierne spożywanie napojów energetycznych prowadzi do poważnych trudności w koncentracji, obniżenia nastroju, zmęczenia i spadku motywacji.

Zawarte w nich substancje działają na organizm odwadniająco. Cukry i kwasy mogą przyczynić się do rozwoju próchnicy i utraty warstwy ochronnej zębów.

Mogą prowadzić do rozwoju nadwagi, ponieważ mała puszka niektórych napojów energetyzujących zawiera nawet 15 łyżeczek cukru!

Oprócz tego specjaliści ostrzegają, że ich picie może wywoływać silne pobudzenie psychoruchowe,  zwiększać stres i stany lękowe. Powoduje także problemy ze snem i bezsenność, a u niektórych osób prowadzi do alergii, nudności, wymiotów, biegunek, bólów głowy i w klatce piersiowej, a nawet napadów padaczkowych.

Badania potwierdzają, że nadmierne spożywanie energetyków może zwiększać ryzyko zachorowania na choroby serca, nerek, czy cukrzycę typu drugiego.

Czym zastąpić napoje energetyczne?

Jeśli czujesz się pozbawiony energii i osłabiony sięgnij po naturalne produkty, które Cię pobudzą! Należą do nich guarana, jagody Acai, kakao, imbir, żeń-szeń, zielona herbata. Stymulują umysł i ciało, wyostrzają pamięć i koncentrację, poprawiają sprawność fizyczną i nastrój.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną