Na sklepowych półkach aż roi się od produktów, które rzekomo mają pomóc nam schudnąć. Od dawna dobrze znane są na przykład cudowne herbatki “odchudzające”, po które Polacy sięgają na potęgę. Co ciekawe, w wielu krajach część z nich jest zakazana ze względu na szkodliwe składniki.
Czy herbatki na odchudzanie działają?
Odpowiedź na to pytanie jest prosta - nie. Proces odchudzania będzie skuteczny tylko wtedy, gdy organizm zacznie spalać więcej kalorii, niż przyjmuje.
Herbaty odchudzające mogą jednak dawać wrażenie, że nieco schudliśmy, ponieważ prowadzą do pozbycia się nadmiaru wody z organizmu, a nierzadko do poważnego odwodnienia, jeśli są nadmiernie stosowane.
Herbaty “odchudzające i oczyszczające” zakazane w wielu krajach
Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że w herbatach zwanych odchudzającymi lub oczyszczającymi znajdują się składniki, które w wielu krajach uznano za szkodliwe.
Mowa o mieszance herbaty, która zawiera senes i żywokost.
Okazuje się bowiem, że żywokost może pogłębiać choroby wątroby i jelit, a senes może powodować biegunki bolesne skurcze brzucha czy zaburzenia flory bakteryjnej.
Herbaty z tymi składnikami zakazane są między innymi w Nowej Zelandii, Australii, Kanadzie, Niemczech i Wielkiej Brytanii.
Senes - dlaczego może być szkodliwy?
Dr Krystyna Pogoń w programie "Dzień dobry TVN tłumaczyła, że senes można zastosować jednorazowo przy zaparciach, jednak nie częściej.
– Może to doprowadzić do całkowitego zaburzenia pracy naszych jelit. To jest taka substancja, która uzależnia nasze jelita, rozleniwia je i trzeba zacząć zwiększać dawki tego senesu do tego stopnia, że po jakimś czasie dawka, którą musimy przyjmować, żeby ciągle zauważyć efekt przeczyszczający, jest tak wysoka, że jednocześnie stanowi zagrożenie dla naszej wątroby, a wręcz może dostarczać takie ilości substancji czynnych, inne niż te przeczyszczające, że mogą być one kancerogenne – wyjaśnia.
Żywokost - dlaczego może być szkodliwy?
Żywokost zawiera składnik, który może być stosowany tylko zewnętrznie.
Żywokost jest rośliną leczniczą wykorzystywaną w medycynie ludowej do leczenia różnych dolegliwości, takich jak stany zapalne skóry, bóle stawów i gojenie ran.
Mimo licznych korzyści zdrowotnych, żywokost może być szkodliwy dla człowieka z powodu zawartości alkaloidów pirolizydynowych (PA), które mają potencjalnie toksyczne działanie.
Substancja ta może uszkadzać wątrobę, dlatego nie powinien być spożywany doustnie, a jedynie stosowany na skórę.