Zwiń listek i włóż go do ucha! Ten rodzaj pelargonii przyniesie ci ulgę.

Patrycja

Zdrowie

08.11.2021 12:22

Zwiń listek i włóż go do ucha! Ten rodzaj pelargonii przyniesie ci ulgę.

Pelargonia pachnąca, zwana również geranium lub anginką, to bardzo znany kwiat doniczkowy. Wspaniale się prezentuje i pięknie pachnie, wydzielając świeży, cytrynowy aromat. To łatwa w uprawie roślina, która nada się dla początkujących ogrodników. Nie wszyscy jednak wiedzą, że pelargonia ma także wiele cennych leczniczych właściwości!

Zdjęcie Zwiń listek i włóż go do ucha! Ten rodzaj pelargonii przyniesie ci ulgę. #1

Pelargonia pachnąca- nie tylko ozdobny kwiat

Pelargonia pachnąca, zwana również geranium, to nie tylko popularny ozdobny kwiat. Jej liście ładnie pachną, wydzielając świeży, cytrynowy aromat, który odstrasza również uciążliwe komary i muchy.

To nie wszystko! Pelargonia pachnąca od wieków była ceniona za szereg właściwości leczniczych i z tego powodu zyskała jeszcze inną nazwę – anginka, lub też anginowiec.

Pelargonia pachnąca i jej cenne właściwości

Najcenniejsze są liście pelargonii pachnącej, które zawierają olejki eteryczne o właściwościach przeciwbakteryjnych, przeciwzapalnych antywirusowych.

Anginka ma także szereg innych leczniczych zastosowań:

  • Przede wszystkim pomaga w walce z infekcjami, w tym przeziębieniem i grypą.
  • Łagodzi infekcje dróg oddechowych, zmniejsza ból gardła oraz obrzęk błon śluzowych nosa podczas kataru.
  • Ma lekkie działanie znieczulające, łagodzi ból głowy, bóle reumatyczne, a także uśmierza ból ucha przy ostrym zapaleniu ucha środkowego.
  • Geranium spłyca blizny, dezynfekuje drobne ranki, zmniejsza obrzęk i swędzenie po ukąszeniach owadów.
  • Odświeża oddech i łagodzi bóle zębów.
  • Ma także działanie wyciszające, pozwala się odprężyć, uspokoić i zmniejszyć stres.

Jak stosować pelargonię pachnącą (geranium)?

Ból ucha

Jeśli masz zapalenie ucha ulgę może przynieść liść geranium. W tym celu należy zerwać pojedynczy listek, rozetrzeć go delikatnie w dłoni a następnie zwinąć w cienki rulonik. Tak przygotowany listek owijamy w płatek waty i wkładamy delikatni,  jednak niezbyt głęboko do ucha. Zawarte w geranium olejki powinny przynieść ulgę poprzez swoje właściwości przeciwzapalne ( niszczą bakterie i wirusy). 

Olejek eteryczny

Jak wspomniano, najcenniejszą częścią rośliny jest zawarty w liściach olejek eteryczny. Można samodzielnie pozyskać go z geranium lub kupić w aptekach lub sklepach zielarskich. Jego cena wynosi około 13 złotych za 10 ml.

Olejek eteryczny można stosować do inhalacji. Wystarczy kilka kropel olejku wlać do nebulizatora, stosując się do instrukcji producenta. Można wlać go także bezpośrednio do wanny wypełnionej ciepłą wodą i wziąć relaksującą kąpiel.

Można także wymieszać go z oliwką do ciała i wmasowywać w bolące miejsca (w przypadku bólów reumatycznych) lub nakładać na drobne ranki i blizny. Pamiętaj jednak, żeby nie stosować na skórę bez rozcieńczenia.

Świeże liście

Można także stosować świeże, zerwane z rośliny liście. Należy zmiażdżyć je, aby puściły sok, a następnie miazgę przyłożyć do bolącego miejsca. Pomagają przy pomagają przy bólu głowy, bólach reumatycznych, nerwobólach, bolącym uchu, silnym katarze lub na ukąszenia owadów.

Z liści można przygotować leczniczy napar. Wystarczy zalać je gorącą wodą i parzyć przez 15 minut. Napar pomoże jako baza do leczniczych okładów, przy chorobach skórnych lub płukanka na ból gardła i stany zapalne w jamie ustnej.