Elon Musk zwalczy głód na całym świecie? Stawia tylko jeden warunek!

Martyna P.
Newsy
08.11.2021 13:43
Elon Musk zwalczy głód na całym świecie? Stawia tylko jeden warunek!

Dyrektor organizacji ONZ wystosował apel skierowany do najbogatszych ludzi na świecie. Chodzi o pomoc w zwalczaniu globalnego głodu. Majętne osoby miałyby podzielić się swoimi finansami.

David Beasley, który jest dyrektorem Światowego Programu Żywnościowego szacuje, że kwota około 6 mld dol. mogła by wspomóc znacząco aż 42 mln osób, które cierpią z powodu głodu. David Beasley uważa, że wiele ludzi umrze, jeśli nie otrzymają pomocy.

Okazuje się, że na przestrzeni ubiegłego roku wartość majątku najbogatszych obywateli USA wzrosła o 1,8 bln dol. Z uwagi na to David Beasley wystosował apel o pomoc.

„Skumulowana wartość majątku najbogatszych 400 mieszkańców USA wzrosła w ubiegłym roku o 1,8 bln dol. – dodał. – Apeluję o przekazanie zaledwie 0,36 proc. tej kwoty. Nie mam nic przeciwko osobom zarabiającym pieniądze, ale Bóg wie, że zrobię wszystko, aby pomóc osobom, które obecnie znajdują się w potrzebie. A w tej chwili cały świat jest w potrzebie” – David Beasley komentował sprawę podczas wywiadu w CNN.

 

Zdjęcie Elon Musk zwalczy głód na całym świecie? Stawia tylko jeden warunek! #1

 

Problem głodu na świecie

Organizacje UNICEF, WFP, FAO, WHO i IFAD alarmują, że około 750 mln ludzi na świecie cierpiało w 2020 roku na głód.

Według raportu ONZ ponad 2,3 miliarda ludzi – czyli 30% światowej populacji, nie miało całorocznego dostępu do odpowiedniej żywności w 2020 r.

„Pomimo 300-procentowego wzrostu światowej produkcji żywności od połowy lat 60., niedożywienie jest głównym czynnikiem przyczyniającym się do skrócenia średniej długości życia” – przedstawiał raport szef ONZ.

Dane pokazują także, że 149 mln dzieci zbyt wolno rośnie z powodu niedożywienia.

Elon Musk deklaruje chęć pomocy

Elon Musk odpowiedział na apel ONZ i zadeklarował, że może odsprzedać część akcji TESLI. Zyski z takiej transakcji oddałby na cele dobroczynne i pomoc w walce z globalnym głodem.

Mężczyzna ma jednak jeden warunek. Chce, aby ONZ udowodniło, że jego majątek realnie przyczyni się do ratowania milionów osób na świecie.

Elon Musk na swoim Twitterze zaapelował do przedstawicieli Światowego Programu Żywnościowego, aby organizacja przedstawiła wyliczenia. Mężczyzna domaga się także pełnej transparentności sposobu wydawania tych środków.

Zdjęcie Elon Musk zwalczy głód na całym świecie? Stawia tylko jeden warunek! #2

 

David Beasley odpowiada

Dyrektor oenzetowskiego Światowego Programu Żywnościowego podkreślił w odpowiedzi, że 6 mld dol. nie zlikwiduje całkowicie problemu głodu na świecie. Sugeruje, że rozwiązanie to pozwoliłoby jednak na doraźną pomoc. David Beasley odpowiedział także na wątpliwości Elona Muska:

„Zapewniam, że dysponujemy systemami zapewniającymi całkowitą przejrzystość oraz stosujemy księgowość typu open source. Zapraszamy twój zespół do współpracy, by zagwarantować transparentność wydawania pieniędzy” -  David Beasley odpisał na Twitterze.

 

Elon Musk

E. Musk to amerykański przedsiębiorca i filantrop, założyciel i współzałożyciel przedsiębiorstw PayPal, SpaceX, Tesla, Neuralink i Boring Company.

Jest także dyrektorem generalnym i technicznym w SpaceX, dyrektorem generalnym i głównym architektem w Tesla Inc. 

Na początku 2021 roku majątek mężczyzny szacowany był na 188,5 mld USD (Bloomberg). Tym samym zajmował 1. pozycję na liście najbogatszych ludzi świata według magazynu „Forbes”.

Wyliczenia pokazują, że gdyby E. Musk oddałby potrzebującym 6 mld dol., nie spadłby w rankingu najbogatszych ludzi na świecie. Taka kwota stanowi niespełna 2% majątku mężczyzny.

Elon Musk jest bowiem pierwszą osobą, której fortuna według Rankingu Miliarderów Bloomberga przekroczyła wartość 300 mld dol.

 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną