Jeden Tweet wicepremiera Ukrainy Mychajło Fedorowa, skierowany bezpośrednio do Elona Muska, wystarczył, aby technologiczny guru okazał ważne i potrzebne wsparcie zaatakowanej Ukrainie. Chodzi o uruchomienie sieci satelit Starlink na terenie Ukrainy.
Ataki na ukraińską infrastrukturę teleinformatyczną
Jeszcze zanim wojna wybuchła na dobre, ukraińska cyberprzestrzeń i sieć teleinformatyczna były atakowane przez rosyjskie siły. To zdecydowanie utrudniło przygotowywanie się do potencjalnego ataku. Bez sprawnie działającej sieci cyfrowej niemożliwe jest skuteczne komunikowanie się wewnątrz państwa - dane są kradzione, brakuje zasięgu, pojawia się dezinformacja.
Apel wicepremiera Ukrainy
W związku z tym, że sprawnie działająca infrastruktura teleinformatyczna podczas wojny jest dziś niezwykle ważna, a infrastruktura Ukrainy była niszczona przez wiele tygodni, Mychajło Fedorow napisał Tweeta zaadresowanego do Elona Muska. Efektem będzie między innymi szybki i bezpieczny dostęp do Internetu w całej Ukrainie.
"Podczas gdy ty próbujesz skolonizować Marsa, Rosja próbuje zająć Ukrainę! Podczas gdy twoje rakiety z powodzeniem lądują z kosmosu, rosyjskie rakiety atakują ukraińskich obywateli! Prosimy o udostępnienie Ukrainie stacji Starlink i zwrócenie się do rozsądnych Rosjan, aby się zatrzymali" – zaapelował ukraiński wicepremier.
Na odpowiedź Elona Muska nie trzeba było długo czekać
Elon Musk odpowiedział na Tweeta wicepremiera Ukrainy jeszcze w ten sam dzień. Odpowiedź była krótka i konkretna:
"Starlink jest już aktywny nad Ukrainą. Więcej terminali w drodze”.
Odpowiedź Muska została okrzyknięta historyczną i wywołała ogromny entuzjazm.
Dlaczego dostęp do satelit Starlink jest tak ważny dla Ukraińców?
Satelity Starlink, które zostały wystrzelone w kosmos w 2019 roku, dają gwarancję bezpieczeństwa. Celem satelit jest dostarczenie szybkiego Internetu w każdym miejscu na Ziemi. Komunikacja cyfrowa poprzez satelity Starlink jest bardzo trudna do zablokowania i zhakowania.
Satelity Starlink
Ciekawostką jest, że satelity Elona Muska widać gołym okiem. Poruszają się one w rzędzie jeden za drugim, zazwyczaj z zachodu na wschód.