Czego nie wolno jeść na kolację?

Patrycja

Kulinaria

08.11.2021 11:24

Czego nie wolno jeść na kolację?

Uważa się, że ostatni posiłek powinien być spożyty na dwie godziny przed snem. Dzięki temu organizm ma czas, by strawić pokarm i odpowiednio przygotować się do wieczornego wypoczynku. Czy jedzenie kolacji przed snem rzeczywiście jest tak niezdrowe? Czego nie wolno jeść przed pójściem do łóżka? Czy istnieją produkty, które bezpiecznie można jeść na noc, bez obawy o dodatkowe kilogramy?

Zdjęcie Czego nie wolno jeść na kolacje? #1

Jedzenie przed snem- tak czy nie?

Osoby, które dbają o linię uważają, że nie wolno jeść wieczorami, a ostatni posiłek powinien mieć miejsce na dwie godziny przed snem. Teoretycznie jest to prawda, ponieważ organizm ma wtedy czas, aby strawić pokarm i odpowiednio przygotować się do wieczornego wypoczynku.

Jednak pójście spać głodnym sprawia, że wydajność metabolizmu znacząco spada. Poza tym bardzo często wieczorami mamy ogromny apetyt i nasz żołądek domaga się jedzenia.

Pamiętaj, że jakość spożywanych produktów ma ogromny wpływ na sen i nasze zdrowie. Dowiedz się, czego nie wolno jeść przed pójściem do łóżka, a co bezpiecznie można jeść na noc.

Czego nie wolno jeść na kolacje?

Kofeina

Na noc należy unikać produktów zawierających kofeinę, o działaniu pobudzającym, takich jak kawa, czarna herbata, kakao i gorzka czekolada. Kofeina spożywana przed snem wpłynie ma problemy z zaśnięciem, ponieważ to środek stymulujący układ nerwowy i pobudzający organizm.

Węglowodany

Wieczorami nie powinno się jeść węglowodanów (białego pieczywa, ryżu i makaronu).

Rośliny strączkowe

Powinniśmy unikać produktów wzdymających (roślin strączkowych), które wymagają długie trawienia.

Czerwone mięso

Czerwone mięso jest bogatym źródłem białka, które jest potrzebne organizmowi, ale wymaga  intensywnego trawienia. Jego spożywanie na noc na pewno utrudni zasypianie, doprowadzi do uczucia przepełnienia w żołądku i zgagi.

Słodycze

Przed snem należy unikać jedzenia słodyczy. Zawarty w nich cukier powoduje ogromny wyrzut insuliny, co prowadzi do podwyższenia poziomu glukozy we krwi. To pobudza i powoduje problemy z zaśnięciem.

Fast foody

Potrawy wysokokaloryczne, tłuste, czy smażone na głębokim tłuszczu szybko zaspokajają głód, ale są ciężkostrawne. Nie powinniśmy jeść ich na noc, ponieważ obciążają układ trawienny i utrudniają zasypianie, oprócz tego prowadzą do nadwagi i otyłości.

Nadmierna ilość płynów

W ciągu dnia powinniśmy pamiętać o odpowiednim nawadnianiu i wypijać co najmniej 1,5- 2 litry płynów dziennie. Choć picie wody przed snem jest korzystne dla organizmu, to przepełnia pęcherz, co zmusza do kilkukrotnego korzystania z toalety. To utrudnia zasypianie, powoduje pobudki w trakcie nocy i niekorzystnie wpływa na komfort naszego snu.

Alkohol

Alkohol również nie jest wskazany. Chociaż pomaga w zasypianiu, jednak zdecydowanie pogarsza jakość snu. Spożywanie alkoholu przed snem sprawia, że organizm się nie regeneruje i rano wstajemy bardziej zmęczeni, na dodatek z kacem.

Jakie produkty wolno jeść przed snem?

Istnieją spożywcze produkty, które bezpiecznie można jeść na noc. Są to jajka na miękko, pełnoziarniste kanapki z dodatkiem z piersi kurczaka lub indyka i świeżych warzyw, lekkie sałatki, czy muesli lub płatki pełnoziarniste. To zdrowe przekąski, pełne błonnika, cennych witamin i minerałów.