Orzeł z koroną i krzyżem? Czy czeka nas nowe godło Polski?

Agnieszka

Lifestyle

Oct. 26, 2021, 7:22 a.m.

Orzeł z koroną i krzyżem? Czy czeka nas nowe godło Polski?

Resort kultury przygotował projekt ustawy, który miałby wprowadzić zmiany w polskim godle. Projekt ten nie spodobał się jednak członkom Ministerstwa Sprawiedliwości, którzy domagają się, aby orzeł w godle miał koronę z krzyżem. Jak uzasadniają swój pomysł?

Zdjęcie Orzeł z koroną i krzyżem? Czy czeka nas nowe godło Polski? #1

Projekt ustawy o symbolach państwowych trafił już do konsultacji publicznych. Zmiany zaproponowane  w projekcie tej ustawy mają zmienić niektóre ustalenia z 1980 roku. Celem tego projektu jest zbudowanie spójnego systemu symboli państwowych. Mowa o:

- godło Rzeczypospolitej Polskiej przedstawiające wizerunek orła białego w koronie, 

- barwy RP stanowiące składniki flagi państwowej, 

- hymn,

- zasady ich użytkowania. 

Ustawa ta ma na celu głównie zwiększenie ochrony symboli państwowych, a także ogólne odświeżenie ich wyglądu oraz przystosowanie ich wyglądu do nowych technik cyfrowych.

Orzeł w koronie z krzyżem

Ministerstwo Sprawiedliwości chce między innymi "dodania do wizerunku orła białego dwóch gładkich kabłąków zwieńczonych złotym globem z krzyżem (tzw. korony zamkniętej)".

 

Ministerstwo Sprawiedliwości uzasadnia swoje żądanie tym, że "orzeł z zamkniętą koroną ma długą tradycję w polskiej heraldyce państwowej". - twierdzi Ministerstwo Sprawiedliwości w rozmowie z TVN24. 

"Upowszechnianie się tego istotnego elementu symbolicznego od XV w. było nieprzypadkowe i wiązało się z uzyskaniem przez Polskę pełnej suwerenności wobec załamania potęgi zakonu krzyżackiego. Nie bez znaczenia była także konieczność podkreślania faktu suwerenności państwa polskiego wobec bezpodstawnych roszczeń cesarza niemieckiego. Przyjęcie korony zamkniętej przez ostatnich Jagiellonów i zwieńczenie jej złotym globem z krzyżem jest wydarzeniem kluczowym dla polskich symboli narodowych" – czytamy w odpowiedzi ministerstwa.

Obecność krzyża wzbudza kontrowersje

Wielu Polaków, którzy nie utożsamiają się z religią katolicką wyraziło sprzeciw wobec umieszczania krzyża w godle Polski. 

Ministerstwo Sprawiedliwości uzasadnia jednak swoją decyzję tym, że krzyż obecny w godle jest symbolem suwerenności.

  "Obecność krzyża w godle nie powinna więc budzić oporów osób niedeklarujących przynależności do Kościoła katolickiego czy kościołów chrześcijańskich" – dodano.

A jakie jest Wasze zdanie na ten temat? Czy krzyż powinien wrócić do godła RP? 

Zdjęcie Orzeł z koroną i krzyżem? Czy czeka nas nowe godło Polski? #2
Źródło:https://pl.wikipedia.org/wiki/Sejm_Rzeczypospolitej_Polskiej#/media/Plik:Zgromadzenie_pos%C5%82%C3%B3w_i_senator%C3%B3w_22_grudnia_2015_01.JPG