Ile kosztuje miejsce na cmentarzu?

Martyna

Newsy

25.10.2021 16:10

Ile kosztuje miejsce na cmentarzu?

Święto Wszystkich Świętych i Święto Zmarłych skłania do refleksji i zadumy. Ludzie rozmyślają nad kruchością swojego życia. Niektórzy chcą uporządkować pewne kwestie. Między innymi decydują się wybór miejsca swojego pochówku.

Wbrew pozorom temat wyboru miejsca spoczynku po śmierci nie dotyczy jedynie osób w podeszłym wieku. Zdarza się, że decyzje takie podejmują osoby młode.

Wiele osób decyduje się nawet na postawienie pomnika z pustym miejscem na wpisanie dokładnych danych po śmierci.

Zdarza się jednak, że zarządcy cmentarzy zastrzegają, że wykupienie miejsca zarezerwowane jest tylko dla osób starszych lub nieuleczalnie chorych.

 

Zdjęcie Ile kosztuje miejsce na cmentarzu? #1

Ile kosztuje miejsce na cmentarzu? Na co zwrócić uwagę?

Kwota ta uzależniona jest od wielu kwestii np. miejscowości, w której znajduje się cmentarz, wielkości i głębokości grobu. Miejsca zlokalizowane w pobliżu głównych alei cmentarza są droższe niż te, które znajdują się na uboczu.

Ostateczne kwoty regulowane są przez lokalne samorządy cmentarzy komunalnych lub zarządców nekropoli przy cmentarzach wyznaniowych. Aby wykupić miejsce, należy zgłosić się bezpośrednio do administratora.

Przykładowe koszty oszacował portal Onet.pl, który sprawdził ceny we Wrocławiu. Okazuje się, że za pojedyncze miejsce pochówku zapłacić trzeba 1000 złotych. Podwójne miejsce wyniesie 2000 złotych. Miejsce przeznaczone na grób dziecięcy kosztuje 600 zł.

W większych miastach tj. Warszawa za miejsce na cmentarzu bródnowskim należy zapłacić od 3 tys. złotych do 10 tys. złotych.

Należy pamiętać, że grób może zostać zlikwidowany po 20 latach, jeśli nie zostanie dokonana odpowiednia opłata. Średnia wysokość opłaty za miejsce na cmentarzu na okres 20 lat waha się w okolicach 500 zł.

Rodzina zmarłej osoby może zdecydować się także na ekshumację, gdy zmarły spoczywa na cmentarzu oddalonym od miejsca zamieszkania, co utrudnia odwiedziny.

Proces taki przeprowadza się na wniosek, wyłącznie w między 16 października i 14 kwietnia. W wypadku osób, które zmarły na chorobę zakaźną, ze złożeniem wniosku należy poczekać dwa lata od zgonu. Do realizacji tego procesu potrzebna jest zgoda sanepidu.

Zarządcy Cmentarzy Komunalnych często decydują się na publikacje przydatnych informacji na stronach internetowych. Są to poradniki dotyczące „zakupu grobu za życia”.

Ważną informacją jest, że nie każdy cmentarz oferuje wykupienie miejsca za życia. Część zarządców woli formę rezerwacji na rzecz opiekuna istniejącego już grobu. Zazwyczaj to najbliższa osoba z rodziny zmarłego.

Zdjęcie Ile kosztuje miejsce na cmentarzu? #2