Atak zimy w Polsce. Odczuwalna temperatura -35,55 stopni Celsjusza!

Lifestyle

Oct. 24, 2021, 7:42 a.m.

Atak zimy w Polsce. Odczuwalna temperatura -35,55 stopni Celsjusza!

Na najwyższym szczycie Karkonoszy króluje już zima. Odczuwalna temperatura na Śnieżce wyniosła w sobotę -35,55 stopni Celsjusza. Informację podał Karkonoski Park Narodowy.

Dla wielu osób początek zimy to wybawienie od jesiennej, depresyjnej aury. Dzień staje się dłuższy, noc krótsza. Pierwszy dzień zimy kalendarzowej przypada na 22 grudnia, koniec natomiast na 21 marca. Kalendarzowa zima ma swój początek w momencie przesilenia zimowego i trwa aż do równonocy wiosennej. Okazuje się, że już teraz w masywach górskich spadł śnieg i odczujemy niskie temperatury.

Zdjęcie Atak zimy w Polsce. Temperatura spadła do -35,55 stopni Celsjusza! #1
źródło: Twitter/KPN

Rzeczywista temperatura

Jak podaje KPN, rzeczywisty pomiar temperatury na Śnieżce wskazuje -4,2 stopnie Celsjusza. IMGW podaje natomiast, że na Kasprowym Wierchu spadł śnieg i temperatura wynosi 5,4 stopnie Celsjusza.

Za tak niską odczuwalną temperaturę (-35,55 stopnie Celsjusza) odpowiada m.in. silny wiatr, wiejący w porywach do 83 km/h oraz wysoka wilgotność powietrza wynoszącą 98%.

„W tej chwili na Śnieżce jest marznąca mgła, a w ciągu ostatniej godziny wiatr w porywach dochodził tam do 101 km/h. Mamy więc kumulację bardzo silnego wiatru, niskiej temperatury oraz wilgoci w powietrzu, co musi przekładać się na subiektywne odczucie chłodu. Podobne zjawisko mamy w saunie. W suchej saunie próg temperatury, jaką można znieść, jest wyższy niż w saunie parowej. W tej chwili na Kasprowym jest minus 5,4 stopnia Celsjusza, spadł śnieg, ale wiatr wieje z prędkością 7 km/h, więc z całą pewnością subiektywne odczucie osób przebywających tam w tej chwili będzie inne, niż turysty, czy pracownika IMGW na Śnieżce" – mówił Jakub Gawron, synoptyk Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

TOPR ostrzega turystów, że warunki w górach są coraz bardziej niebezpieczne, a na szlakach zrobiło się groźnie.