Najbardziej poszukiwana Polka złapana! Po latach ukrywania się trafia w ręce policji

Agnieszka

Lifestyle

Oct. 22, 2021, 11:24 a.m.

Najbardziej poszukiwana Polka złapana! Po latach ukrywania się trafia w ręce policji

Jedna z najintensywniej poszukiwanych przestępczyń w Polsce i jej syn zostali złapani na terenie Hiszpanii. Poszukiwania przestępców trwały latami. W końcu udało się doprowadzić ich przed wymiar sprawiedliwości.

Joanna S., twórczyni Galleri New Form i jej syn Mikael od kilku lat byli od kilku lat poszukiwani międzynarodowymi listami gończymi, Europejskim Nakazem Aresztowania oraz Czerwoną Notą Interpolu. W końcu udało się ich schwytać na terenie Hiszpanii.

Joanna S. swego czasu stworzyła poważną piramidę finansową. Skonstruowana była ona tak, aby zapewnić kobiecie nietykalność. W ramach piramidy finansowej oferowano inwestycje w dzieła sztuki.

Co ciekawe, swoje pieniądze powierzyli jej między innymi aktorka Grażyna Wolszczak oraz Marian Banaś przekonani, że inwestują w dzieła sztuki. 

Zdaniem rzecznika ministra-koordynatora służb specjalnych Stanisława Żaryna, poszukiwani przestępcy przebywali na terenie Hiszpanii od 2019 roku.

Oskarżenie

Oboje podejrzanych oskarżonych jest między innymi o prowadzenie działalności bankowej bez zezwolenia, doprowadzenie klientów do niekorzystnego rozporządzenia mieniem na kwotę ponad 300 mln zł, a także tzw. pranie pieniędzy na ponad 24 mln zł i 5 mln euro. 

Oskarżonym za te przestępstwa grozi do  do 15 lat więzienia oraz do 10 mln zł grzywny.

- Szeroko zakrojone działania Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, nadzorującej śledztwo Prokuratury Regionalnej w Białymstoku oraz Komendy Głównej Policji pozwoliły na ustalenie aktualnego miejsca pobytu poszukiwanych - podkreślił podkomisarz Antoni Rzeczkowski z Komendy Głównej Policji.

- Wymiana informacji między służbami na temat poszukiwanych prowadzona była poprzez sieć współpracy policyjnej ENFAST, która zajmuje się lokalizowaniem najbardziej poszukiwanych przestępców Europy. Niezbędne informacje dotyczące prowadzonego śledztwa przekazywane były zagranicznym organom ścigania i wymiaru sprawiedliwości - dodał. 

 

Zdjęcie Najbardziej poszukiwana Polka złapana! Po latach ukrywania się trafia w ręce policji #1
Źródło: Money.pl/Interpol