Lifestyle

Dlaczego w Wielkiej Brytanii brakuje paliwa? Czy to wina Brexitu?

Patrycja

Oct. 11, 2021, 9:28 a.m.

Dlaczego w Wielkiej Brytanii brakuje paliwa? Czy to wina Brexitu?

Wielka Brytania odczuwa poważny problem z zaopatrzeniem. Oprócz podstawowych artykułów spożywczych, w kraju brakuje także paliwa! Co jest tego przyczyną?

Zdjęcie Dlaczego w Wielkiej Brytanii brakuje paliwa? Czy to wina Brexitu? #1

Brexit powoduje poważne problemy

Skutki Brexitu zaczynają być odczuwalne dla obywateli. Z badania urzędu statystycznego ONS wynika, że co szósta dorosła osoba w Wielkiej Brytanii, nie mogła w ciągu ostatnich dwóch tygodni kupić wielu podstawowych artykułów spożywczych. Oznacza to, że aż 8 milionów osób spotkały tego rodzaju problemy!

Braki paliwa w Wielkiej Brytanii

Na Wyspach panuje kryzys paliwowy, stacje wprowadzają limity, a nawet zawieszają działalność. Na wielu stacjach w Wielkiej Brytanii brakuje paliwa. Sytuacja wygląda na tyle dramatycznie, że koncern BP zdecydował się zamknąć wybrane stacje. Na stacjach Shell i ExxonMobile występują problemy z dostępnością paliwa. Z kolei sieć EG Group wprowadziła limit zakupów benzyny do 30 funtów na klienta. To bardzo złe wiadomości dla wszystkich zmotoryzowanych na Wyspach.

Z czego wynikają te problemy?

Problemy z dostępnością paliwa wynikają z niewystarczającej liczby kierowców cystern oraz panicznych zakupów, jakie w ostatnim czasie robią mieszkańcy.

Brexit powoduje poważne problemy w Wielkiej Brytanii! Po Brexicie, Wielką Brytanię opuściło aż 25 tysięcy kierowców ciężarówek. Oprócz tego, pandemia koronawirusa wstrzymała prawie na rok proces uzyskiwania kwalifikacji przez nowych kierowców. Szacuje się, że w kraju obecnie brakuje około 100 tysięcy kierowców ciężarówek. Stąd właśnie poważne problemy z zaopatrzeniem.

Co dalej?

Rząd bierze pod uwagę zezwolenie na wjazd do Wielkiej Brytanii na krótkoterminowych wizach, około 5 tysiącom zagranicznych kierowców ciężarówek. Według "The Guardian" do transportu paliwa ma być wykorzystane wojsko. z kolei brytyjski minister transportu Grant Shapps apeluje o tankowanie tylko wtedy, gdy to konieczne.

Kiedy koniec kryzysu paliwowego w Wielkiej Brytanii?

Kryzys paliwowy w Wielkiej Brytanii trwa od końca września! Jednak władze uspokajają, że sytuacja w ostatnich dniach została opanowana, w piątek stacja Sky News, podała, że w żadnym z regionów kraju rezerwy paliwa nie są już poniżej 20%. Problemy z dostępnością paliwa nie powinny mieć dłużej miejsca.