Uważaj na fałszywe smsy o kwarantannie!

Patrycja
Newsy
25.09.2021 14:00
Uważaj na fałszywe smsy o kwarantannie!

W ostatnim czasie przestępcy wysyłają fałszywe SMS-y od nadawcy „Kwarantanna”, z informacją o nałożeniu obowiązku kwarantanny na odbiorcę wiadomości. Policja i Sanepid ostrzegają: nie daj się nabrać, to oszustwo! Kliknięcie w link może spowodować zainstalowanie złośliwego oprogramowania na urządzeniu i wyłudzenie danych. Dowiedz się więcej na ten temat.

 

Zdjęcie Uważaj na fałszywe smsy o kwarantannie! #1

Fałszywe smsy o kwarantannie

Coraz więcej osób w ostatnim czasie otrzymało wiadomość sms od nadawcy „Kwarantanna” z informacją o skierowaniu do odbycia 10-dniowej kwarantanny, z powodu wykrycia zakażenia w najbliższym otoczeniu. Wiadomość zawiera link, który rzekomo odsyła do szczegółowych informacji na ten temat.

Jeden z największych ataków hakerskich

To jeden z największych ataków phishingowych w ostatnim czasie. Może dotyczyć nawet kilkuset tysięcy rozesłanych wiadomości do właścicieli smartfonów z systemem Android. Jeśli otrzymałeś takiego smsa, pod żadnym pozorem nie wchodź w znajdujący się w wiadomości link, to oszustwo! Zignoruj taką wiadomość.

Jak wygląda taki SMS?

"Zostałeś skierowany do odbycia 10-dniowej kwarantanny w powodu zakażenia w Twoim najbliższym otoczeniu. Więcej informacji na (link z wirusem). 

Co ciekawe to nie jedynie fałszywe wiadomości SMS, jakie są wysyłane do Polaków w ostatnim czasie. Oprócz wiadomościach o kwarantannie, znajdą się też SMS o znalezieniu portfela, czy nadaniu paczki DPD.

Zdjęcie Uważaj na fałszywe smsy o kwarantannie! #2

Policja i Sanepid ostrzegają przed oszustwem!

Policja i Sanepid ostrzegają, że te wiadomości mogą być próbą wyłudzenia danych lub zainstalowania złośliwego oprogramowania. Wiadomość jest tak skonstruowana, że ma zmusić odbiorcę do kliknięcia w odsyłacz.

Co jeśli kliknąłeś w link podany w wiadomości?

Kliknięcie w link powoduje zainstalowanie złośliwej aplikacji “Flash Player”. To oprogramowanie zapisuje wszystkie czynności użytkownika telefonu (łącznie z danymi logowania do banków) i może dokonać ataku na rachunki bankowe właściciela smartfona, tym samym okraść go z pieniędzy.

Co zrobić, jeśli otrzymałeś wiadomość i kliknąłeś w link? Jak najszybciej wyłącz telefon, skontaktuj się ze swoim bankiemzmień wszystkie hasła do kont na nowe i bezpieczne. Działaj szybko, ponieważ tylko natychmiastowa reakcja może ochronić Cię przed utratą pieniędzy!

Zasady odbywania kwarantanny w Polsce

Przypominamy, że obecnie kwarantanna nakładana jest automatycznie przy przekroczeniu granicy, a także na podstawie przeprowadzonego wcześniej wywiadu epidemiologicznego, wyłącznie przez pracowników Sanepidu.

Osoba, która zostaje skierowana na kwarantannę, otrzymuje smsa o następującej treści: „Jesteś na kwarantannie. Masz ustawowy obowiązek używania aplikacji Kwarantanna domowa. Jest dostępna w Appstore i Google Play”. Jedynie taka wiadomość jest wiarygodna!

 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną