Nie odprowadzasz składek do ZUS? W takim wypadku potrącą ci je z emerytury!

Katarzyna
Newsy
26.09.2021 14:45
Nie odprowadzasz składek do ZUS? W takim wypadku potrącą ci je z emerytury!

Pracodawca nie opłaca składek ZUS? Zostaną mu one potrącone z emerytury!

Zdjęcie Nie odprowadzasz składek do ZUS? W takim wypadku potrącą ci je z emerytury! #1

Ubezpieczenie pracowników 

Za każdego pracownika, pracodawca powinien odprowadzać składki do ZUS. Dzięki czemu będzie mogła pracownikowi zostać wypłacona emerytura, gdy osiągnie wiek emerytalny. Podczas zatrudnienia pracownik podlega pod ubezpieczenie społeczne i zdrowotne, gdzie część z nich opłacana jest z wynagrodzenia, a część z kieszeni pracodawcy.

Niepłacenie składek 

Nie każdy pracodawca jest jednak fair i czasami nie opłaca składek ZUS za swoich pracowników. To powoduje, że ZUS ma czasami ogromne zaległości, a swoich należności może dochodzić w trybie administracyjnej egzekucji, która potrafi długo trwać oraz generować dodatkowe koszty.

Jak donosi portal Money osoby, które otrzymały już emeryturę za okres, kiedy to pobierały zasiłek chorobowy po ustaniu ubezpieczenia lub świadczenia rehabilitacyjne, to wypłaty te będą traktowane jako emerytura zaliczkowa. Rząd planuje zmiany w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych, a niektóre z nich weszły w życie 18 września. Pozostałe mają wejść w życie od stycznia 2022 roku.

Potrącenia ze świadczeń 

Rządzący mają w planach zmianę przepisów, które sprawią, że pracodawcy nie będą mogli „wywinąć się” od płacenia składek ZUS za swoich pracowników. Jeśli nie zrobią tego na bieżąco podczas wypłacania wynagrodzeń, to wszelkie zaległości będą potrącane im z późniejszej emerytury.

Te zmiany miałyby wejść w życie od 1 stycznia 2022 roku. ZUS nie będzie jednak mógł w ogóle nie wypłacać świadczeń, nawet kwota zaległości jest bardzo duża.

Zdjęcie Nie odprowadzasz składek do ZUS? W takim wypadku potrącą ci je z emerytury! #2

Granice potrąceń 

Możliwości potrącenia zaległości ze świadczeń określa odpowiedni artykuł, który mówi, że ZUS będzie mógł potrącić 60 proc. świadczenia w przypadku zaległości alimentacyjnych oraz 50 proc. jeśli potrącenie będzie dotyczyć opłat za pobyt w domach pomocy społecznej czy zakładach opiekuńczo-leczniczych.

Co więcej, ZUS będzie obowiązywała również granica kwotowa, która dodatkowo jest również kwotą wysokości rent i emerytur, która jest wolna od potrąceń i egzekucji. Kwota ta w polskim ustawodawstwie wynosi 660 zł.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną