Oszustwo "na kupującego" na Facebooku. Na co trzeba uważać?

Patrycja

Newsy

18.08.2021 23:25

Oszustwo "na kupującego" na Facebooku. Na co trzeba uważać?

Internet stanowi integralną część naszego życia. Służy nam od relaksu, zdobywania informacji, pracy, a także robienia zakupów. Niektórzy natomiast wykorzystują go do naciągania innych i popełniania przestępstw. Ostatnio na topie jest oszustwo „na kupującego”.

 

Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego polskiego sektora finansowego  (CSIRT KNF) wydał ostrzeżenie przed oszustwem, które od jakiegoś czasu króluje na portalach ogłoszeniowych. Celem przestępców padają osoby chcące sprzedać swoje rzeczy w sieci.

 

Przedstawiciele realizujący zadania Sektorowego zespołu Cyberbezpieczeństwa zwrócili uwagę na to, że popularna ostatnio metoda oszustwa "na kupującego" zawitała na Facebook Marketplace. Przestępcy do tej pory najczęściej wykorzystywali do swoich celów portal ogłoszeniowy OLX, jednak ostatnio grasują także na Facebooku. Marketplace, podobnie jak OLX to miejsce, gdzie odbywa się sprzedaż produktów i reklamowanie własnego asortymentu.

 

Zdjęcie Oszustwo "na kupującego" na Facebooku. Na co trzeba uważać? #1

Użytkownicy OLX mogli otrzymać już powiadomienia od portalu, by uważać na osoby udające zainteresowanie produktem, ale chcące konwersować poza serwisem ogłoszeniowym. Poprzez inny komunikator informują  oni sprzedającego, że dokonali już płatności i musi on tylko potwierdzić sprzedaż, by dostać pieniądze. Nie trudno się domyślić co dzieje się dalej. Klikając w link wysłany przez rzekomego kupującego, zostajemy przekierowani na stronę, gdzie poproszeni zostaniemy o dane do karty płatniczej, by otrzymać pieniądze. Żadnych pieniędzy jednak nie otrzymamy, w ten sposób natomiast nasze dane trafią do naciągaczy, którzy bez oporu wyczyszczą nasze konto.

Na Twitterze przedstawiciele Zespołu Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego polskiego sektora finansowego dołączyli do ostrzeżenia zdjęcia przykładowej konwersacji z cyberprzestępcą. Możemy zobaczyć, w jak prosty, a zarazem przekonujący sposób ktoś będzie próbował nabrać być może i nas. Dzięki wizualizacji takiej rozmowy niejedna osoba zastanowi się dwa razy, nim kliknie w link i poda dane do swojej karty.

https://twitter.com/CSIRT_KNF/status/1427251869378830338

W ostatnim czasie można zaobserwować wzrost aktywności oszustów. Być może dzięki pandemii coraz więcej osób decyduje się na zakupy i sprzedaż właśnie poprzez portale ogłoszeniowe. Cyberprzestępcy wiedzą natomiast jak wykorzystać ten czas i naszą nieuwagę.