OSZUŚCI NA FACEBOOKU - uwaga na wiadomości od znajomych!


                    OSZUŚCI NA FACEBOOKU - uwaga na wiadomości od znajomych!
09Kwi

Oszuści mają kolejny pomysł na okradanie nieświadomych ludzi. Jedna z użytkowniczek Facebooka poinformowała o tym, że złodzieje kradną dostęp do kont naszych znajomych, a następnie piszą wiadomości z prośbą o pieniądze. (LINK do postu).

Zdjęcie OSZUŚCI NA FACEBOOKU - uwaga na wiadomości od znajomych! #1

Złodzieje są bardzo przebiegli. Piszą do nas z kont naszych znajomych z prośbą o pożyczenie pieniędzy. Mowa o wypłacaniu środków za pomocą kodu BLIK.

Chodzi o to, aby zalogować się do swojej bankowości elektronicznej, wygenerować kod BLIK i przesłać go naszemu rozmówcy na Facebooku. Potem trzeba zatwierdzić transakcję. Taka operacja umożliwia naszemu “znajomemu” wypłacenie pieniędzy z bankomatu.

Problem polega na tym, że nie rozmawiamy ze znajomym, a oszustem, który się podszywa pod naszych bliskich.

Kolejnym problemem jest fakt, iż nawet jeśli szybko zorientujemy się, że rozmawiamy ze złodziejem, może być już za późno. Zwykły przelew bankowy da się zablokować, ponieważ pieniądze nie trafią od razu na wskazane konto. Zazwyczaj trzeba odczekać 24 godziny. Natomiast po przekazaniu kodu BLIK i zatwierdzeniu transakcji nie ma już odwrotu.

Jak złodzieje kradną tożsamość naszych znajomych?

Dostęp do konta na Facebooku zazwyczaj zdobywa się dzięki zawirusowaniu komputera. W jaki sposób? Oszuści wysyłają maila, w którym znajduje się link z wirusem. Aby było to skuteczniejsze, oszuści jako nadawcę maila często podają jakąś zaufaną instytucję. Nigdy więc nie klikaj w link przesłany mailem, jeśli nie jesteś pewna, że pochodzi z zaufanego źródła.

Zdjęcie OSZUŚCI NA FACEBOOKU - uwaga na wiadomości od znajomych! #2

“Hej mam do ciebie prośbę”

Zazwyczaj tak zaczynają się wiadomości od oszustów. Złodzieje piszą w wiadomości, że w tym momencie potrzebują pieniędzy. Twierdzą, że zgubili torebkę, portfel, nie mają jak wrócić do domu, i tym podobne kłamstwa. Ludzie często się na to nabierają, ponieważ nie sposób podejrzewać, że z konta znanej nam osoby pisze złodziej.

Warto więc upewnić się za każdym razem, że pieniądze pożyczamy odpowiedniej osobie. Jak? Zadać pytanie, na które tylko on zna odpowiedź (byle by odpowiedzi nie było w historii konwersacji!). Warto też upewnić się dzwoniąc do osoby, która do nas pisze, lub wysyłając do niej sms.

następna inspiracja
Zobacz również:
następna inspiracja