Rozwód w rodzinie – błędy rodziców, które silnie krzywdzą dzieci

Rozwód w rodzinie – błędy rodziców, które silnie krzywdzą dzieci

Życie toczy się różnymi ścieżkami i nieraz znajdujemy się w sytuacjach, których nie planowaliśmy. Do takich należy między innymi rozwód. Jest to bardzo emocjonujący okres dla pary oraz dziecka, które na to wszystko się patrzy. W tym też czasie rodzice mogą popełniać błędy wobec dziecka, które są w stanie zrujnować mu dzieciństwo, a nawet całe życie. Jakie najczęstsze i poważne błędy są popełniane przez rodziców, którzy są w trakcie rozwodu?

Zdjęcie Rozwód w rodzinie – błędy rodziców, które silnie krzywdzą dzieci #1

Starasz się być tym lepszym rodzicem

Dziecko nieustannie potrzebuje dyscypliny i wychowania. Nie ma znaczenia, czy rodzice biorą rozwód, czy też nie. Próba bycia lepszym rodzicem tylko po to, aby drugiemu rodzicu zrobić na złość lub żeby dziecko wolało ciebie, jest ogromnym błędem. Takie zachowanie ma bardzo mocny wpływ na osobowość dziecka, które z czasem przestanie szanować zdanie twojego partnera tak samo, jak i twoje.

Zrzucanie na siebie winy

Próbując wyjaśnić dziecku sytuację, ważne jest, aby przedstawiać rzeczy takie, jakie są, używając łagodniejszych słów. Jeśli jednak zrzucamy na samego siebie całą winę, to dziecko zaczyna mieć zakłamany obraz, a więc jego nastawienie do całej sytuacji oraz do ciebie może ulec drastycznej zmianie.

Przekazywanie wiadomości partnerowi poprzez dziecko

Napięta atmosfera może dojść do takiego punktu, w którym zwyczajnie nie chcemy rozmawiać z naszym partnerem. Niestety, ale trzeba się do tego zmusić. Wykorzystywanie dziecka, aby przekazywało wszelkie informacje swojemu drugiemu rodzicu, jest bardzo poważnym błędem. Naraża to dziecko na duży stres, szczególnie jeśli musi się zmierzyć z reakcją partnera na twoje słowa.

Zakazujesz spotkań

Rozwód oznacza, że nie chcesz dzielić życia ze swoim partnerem, ale twoje dziecko nadal go potrzebuje. Tak samo, jak drugi rodzic potrzebuje swojego dziecka w życiu. Relacje między tobą a partnerem nie powinny wpływać na inne relacje. Zabranianie jakiegokolwiek kontaktu wywołuje ogromny stres, brak zrozumienia oraz cierpienie.

Wypytywanie

Weekend z drugim rodzicem powinien być dla dziecka przyjemny i szczęśliwy. Kiedy wraca do domu, to chce podzielić się swoim szczęściem i radością. Wypytywanie o swojego partnera sprawia jedynie, że dziecko czuje się całkowicie pominięte. Nie ma nic złego w odczuwaniu ciekawości, ale nie daj dziecku odczuć, że negatywnie widzisz ich relację i skupiasz się tylko na jednym.

Zwierzanie się dziecku

Rozmowy są bardzo potrzebne, aby dziecko mogło lepiej rozumieć sytuację, w której również się znajduje. Dziecko jednak nie jest osobą dorosłą, a więc zwierzanie się mu i traktowanie jak psychologa jest naprawdę bardzo złym pomysłem. Wywołuje to w dziecku brak stabilności i bezpieczeństwa. Swoimi emocjami i odczuciami lepiej podzielić się z kimś dorosłym.

Zdjęcie Rozwód w rodzinie – błędy rodziców, które silnie krzywdzą dzieci #2

Każesz wybierać

Jest to jeden z największych błędów, które może popełnić rodzic. Dziecko kocha was tak samo i nie chce wybierać. Taka sytuacja wywołuje uczucie niepewności i zamieszania. Dziecko wie, że jego wybór zrani jednego z was, a jego serce tak samo będzie cierpiało. Wybierając jednego z rodziców, rodzi się poczucie, jakby zdradzał drugiego.

Pozwolić na to, aby dziecko czuło się winne

Każdy dorosły wie, że dziecko nie jest niczemu winne, ale ono widzi to inaczej. Ma wrażenie, że cała sytuacja dzieje się właśnie przez niego. Zazwyczaj wierzą, że to ich zachowanie doprowadziło do tej sytuacji. Co więcej, nawet o tym nie mówi, bo nie chce powodować większych problemów. Warto zatem porozmawiać szczerze z dzieckiem i wyjaśnić mu, że nie jest niczemu winne.

Nie zrzucaj całej winy na partnera

Jest to odwrotna sytuacja do tej, która została opisana wcześniej. Należy rozmawiać z dzieckiem bez wytykania wszystkich błędów, które popełnił twój partner, oraz bez obrażania. Te kwestie w żaden sposób nie dotyczą dziecka, a mówienie o tym może spowodować, że jego nastawienie do drugiego rodzica całkowicie się zmieni.

Uważasz, że dziecko nic nie widzi

Jest to kolejny bardzo poważny błąd. Dzieci o tym nie mówią i być może nie są w stanie wszystkiego do końca zrozumieć, ale doskonale czują i widzą, że coś dzieje się złego. Wbrew pozorom są one bardzo spostrzegawcze oraz reagują na to. Ważne jest zatem, aby zachować spokój ze swoim partnerem i nie pozwolić całej negatywnej atmosferze odbić się na dziecku.

Dzieci znajdują się już w wystarczającym stresie, kiedy ich rodzice decydują się na rozwód. Nie pozwalaj zatem, aby doświadczało dodatkowych nerwów, kiedy tak naprawdę cała sytuacja dotyczy jedynie ciebie i twojego partnera.

Emila

true

Polecane